Do českých knihkupectví se vrací Velký sešit Agoty Kristofové. Pro mnohé čtenáře nejdrsnější kniha, kterou kdy četli.

Když se v roce 1995 objevil Velký sešit v češtině poprvé, byl to příchod nenápadný. Neznámé jméno autorky, střídmý název. Jenže tehdy jako dnes stačí přečíst dvě tři stránky. Rázem, bez jakéhokoliv úvodního rozehřívání, přímo vletíte do deníkových záznamů dvou chlapců, dvojčat ve věku žáků obecné školy.

Z Velkého města je před krutostmi války odveze do Malého města jejich matka. Ke své matce. Babička není žádný ratibořický anděl. Svou dceru ani její "čubčí syny" nevidí ráda. S dcerou se nestýká, chlapce nezná vůbec. Je jasné, že tohle soužití nebude žádná selanka. "Babička nás často bije kostnatýma rukama, koštětem nebo mokrým hadrem. Tahá nás za vlasy nebo za uši. Jiní lidé nám taky dávají facky a kopance, ani nevíme proč. Rány bolí a my brečíme."

Všude kolem je válka. Ta velká. Dvojčata ale navíc bojují o život i ve válce soukromé. Rozhodnou se, že se krutému okolí přizpůsobí. Andělsky nevinné dětství by bylo v téhle vlčí situaci nebezpečně nepraktické. Začnou se tedy cvičit ve fyzické odolnosti a v životním pragmatismu. A vy už v té chvíli poprvé zjistíte, že o takových dětech jste ještě nečetli.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.