Ve svých pětaosmdesáti letech do Česka poprvé přijede vlivný americký filozof, logik a lingvista Noam Chomsky. Ve dnech 5. až 7. června vystoupí na lingvistické konferenci Olinco v Olomouci, kterou pořádá Univerzita Palackého.

Chomsky také soukromě navštíví Prahu.

"Uvítáme odborníka, který rozhodujícím způsobem a silou svého intelektu měnil a mění společnost a do značné míry ovlivňoval postoje veřejnosti ve Spojených státech i v celém západním světě,” uvedl rektor univerzity Jaroslav Miller.

“Jeho návštěva je důkazem toho, že Univerzita Palackého se stala v řadě oborů centrem mezinárodního dění a láká významné hosty.”

Veřejnost se s Chomskym bude moci setkat 5. června večer v olomouckém kině Metropol, kde bude debatovat s Jiřím Lachem, děkanem Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Už nyní lze filozofovi zasílat dotazy prostřednictvím formuláře, který univerzita umístila na své webové stránky. Poplatek za vstupenku do kina bude činit 300 korun, uvádí UP.

"Besedy se zúčastní také český filozof působící na Univerzitě Palackého Martin Škabraha a režisér a dokumentarista Vít Janeček. Tématem diskuse bude současná politika a filozofie," dodává prorektor Univerzity Palackého pro vnější vztahy Petr Bilík.

Chomského cestu plánovali zástupci olomoucké univerzity řadu měsíců. Podle nich jeho příjezd ovlivnilo i to, že olomoucká filozofická fakulta je dlouhodobě spojena s výukou generativní gramatiky, kterou právě Chomsky založil.

Dalším z hostů lingvistické konference Univerzity Palackého bude Benjamin Barber, bývalý poradce amerického prezidenta Billa Clintona.

Chomsky, jenž od roku 1955 učí na Massachusetts Institute of Technology, je známý především jako průkopník teorie takzvané generativní gramatiky, kterou poprvé nastínil již ve své doktorské práci.

V ní vysvětlil, že i nejjednodušší věty neodpovídají pouze gramatickým pravidlům jazyka, v němž je věta psána, nýbrž jakýmsi hlubším strukturám univerzální gramatiky, kterou všechny světové jazyky sdílejí.

Chomsky teorii dále rozvíjel s dalšími lingvisty, zejména se zajímal o to, jak se děti mohou rychle naučit mateřský jazyk.

Už od dob americké války ve Vietnamu je ale Noam Chomsky také ostře politicky vyhraněný zvlášť vůči zahraniční politice Izraele či Spojených států. Ty ve své knize 9-11, kterou roku 2002 vydal o útocích na Světové obchodní centrum, dokonce označil za “přední světový teroristický stát”. Dlouhodobě dále Chomsky kritizuje globalizaci, kapitalismus a velká média.

Chomsky je nositelem čestných diplomů z řady světových vysokých škol od University of London až po Harvard. Již v osmdesátých letech patřil k historicky nejcitovanějším postavám v populární sféře i ve vědeckých pracích. V češtině mu letos u nakladatelství Broken Books vyšla kniha Hnutí Occupy.