Na začátku bylo "drobné ťuknutí" na pražském magistrátu, který před dvěma roky snížil dotaci literárnímu Festivalu spisovatelů Praha o devadesát procent. V důsledku se tato událost vedená americkým Pražanem Michaelem Marchem, tradičně konaná v dubnu za účasti předních světových literátů, letos přesouvá na podzim a stále intenzivněji hledá partnery v zahraničí.

A paralelně s tím probíhá druhý, možná ještě důležitější pohyb v pozadí veletrhu Svět knihy, který se v pátek již podvacáté otevře veřejnosti na pražském Výstavišti. Prodejní veletrh, do jehož mumraje se chodí především nakupovat knihy se slevou, totiž opouští stále více malých nakladatelů. Letos navíc pořadatelé Světa knihy z rozhodnutí ministerstva kultury poprvé nespravují zahraniční stánky, které Česko reprezentují na veletrzích v Lipsku, Boloni a v Londýně. A po nedávné obměně ve vedení Svazu českých knihkupců a nakladatelů, jenž veletrh zřizuje, stále častěji zaznívá otázka, zda letošní Svět knihy náhodou není posledním v režii ředitelky Dany Kalinové.

Podle vloni zvoleného předsedy svazu Martina Vopěnky se o tom ale neuvažuje. A sama ředitelka naopak tvrdí, že zájem o Svět knihy roste. "Letos poprvé jsme vyprodali celou plochu Průmyslového paláce, kde hodláme zůstat i další dva roky," řekla HN Kalinová. "Podle naší zkušenosti čeští nakladatelé hledají stále větší odbyt pro své knihy, i ze zahraničí k nám vydavatelé přijíždí ze šestadvaceti zemí světa."

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se