Na začátku bylo "drobné ťuknutí" na pražském magistrátu, který před dvěma roky snížil dotaci literárnímu Festivalu spisovatelů Praha o devadesát procent. V důsledku se tato událost vedená americkým Pražanem Michaelem Marchem, tradičně konaná v dubnu za účasti předních světových literátů, letos přesouvá na podzim a stále intenzivněji hledá partnery v zahraničí.

A paralelně s tím probíhá druhý, možná ještě důležitější pohyb v pozadí veletrhu Svět knihy, který se v pátek již podvacáté otevře veřejnosti na pražském Výstavišti. Prodejní veletrh, do jehož mumraje se chodí především nakupovat knihy se slevou, totiž opouští stále více malých nakladatelů. Letos navíc pořadatelé Světa knihy z rozhodnutí ministerstva kultury poprvé nespravují zahraniční stánky, které Česko reprezentují na veletrzích v Lipsku, Boloni a v Londýně. A po nedávné obměně ve vedení Svazu českých knihkupců a nakladatelů, jenž veletrh zřizuje, stále častěji zaznívá otázka, zda letošní Svět knihy náhodou není posledním v režii ředitelky Dany Kalinové.

Podle vloni zvoleného předsedy svazu Martina Vopěnky se o tom ale neuvažuje. A sama ředitelka naopak tvrdí, že zájem o Svět knihy roste. "Letos poprvé jsme vyprodali celou plochu Průmyslového paláce, kde hodláme zůstat i další dva roky," řekla HN Kalinová. "Podle naší zkušenosti čeští nakladatelé hledají stále větší odbyt pro své knihy, i ze zahraničí k nám vydavatelé přijíždí ze šestadvaceti zemí světa."

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.