Poláci jsou oproti Čechům temperamentnější, až seversky naladění, a tak raději než o naplněné lásce píší například o neukončeném románku či jako v případě básnířky Justyny Bargielské o smrti. Autorka to prohlásila na svém sobotním čtení v pražské kavárně Fra, kam se přesunula z veletrhu Svět knihy.

Teprve šestatřicetiletá Bargielska již dvakrát obdržela prestižní Literární cenu Gdyně, a v Polsku jí dokonce vyšly už i sebrané spisy. “To je specifikum polského prostředí, kde se poezie možná těší většímu zájmu než u nás,” řekla překladatelka Lucie Zakopalová, která sobotní vystoupení uvedla.

Večer stmelovalo čtení z výboru textů nazvaného Píšeš báseň?, který Bargielské vloni vydalo ostravské nakladatelství Protimluv. Autorka uvedla například povídku, v níž s matkou umývá hroby na hřbitově, či miniaturu, jež se zabývá potratem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.