Svůj druhý román přeložený do češtiny přijel osobně do Prahy představit francouzský spisovatel Jean-Michel Guenassia.

Kniha nazvaná Vysněný život Ernesta G. se téměř celá odehrává v socialistickém Československu.

Jejím hrdinou je Josef Kaplan, český lékař židovského původu, jenž zažije dramatické zvraty 20. století, a protože se dožije sta let, dočká se i pádu železné opony. Knihu v překladu Heleny Beguivinové vydalo nakladatelství Argo.

"Chtěl jsem napsat román o člověku, který žil téměř celé jedno století. Znal jsem hlavní dramatické momenty příběhu i závěr, a když jsem se dozvěděl o pobytu Ernesta Che Guevary na jaře 1966 v Praze, všechno do sebe najednou zapadlo," řekl v sobotu Guenassia na veletrhu Svět knihy.

Jeho hrdina Josef Kaplan ve třicátých letech minulého století vystuduje v Paříži, válku a antisemitské běsnění přečká v alžírském vyhnanství a po ukončení bojů se vrací do osvobozeného Československa.

Netuší však, že ani zde se svobody příliš nenadechne a že stráví téměř celý život v totalitním režimu.

Když v roce 1966 přijme v sanatoriu k léčení jistého jihoamerického revolucionáře, dostoupí jeho absurdní životní dráha vrcholu. Po pádu železné opony se může konečně podívat do Francie, kde se snaží posbírat střípky svého rodinného života.

KNIHA

Jean-Michel Guenassia: Vysněný život Ernesta G.

Překlad: Helena Beguivinová

2014, Argo, 408 stran, 318 korun

Jean-Michel Guenassia: Vysněný život Ernesta G.

"Che Guevaru jsem představil jako antihrdinu, který pochybuje o sobě i svém boji a závidí Josefu Kaplanovi obyčejný život lékaře, jímž měl sám být. Odtud pochází název Vysněný život Ernesta G., což je právě život Josefa Kaplana," řekl autor románu.

Uvedl, že v Praze byl poprvé, až když byl román napsaný. Při psaní se prý inspiroval historickými událostmi, každodenním životem i drobnostmi, které mu vyprávěli přátelé z řad českých emigrantů žijících v Paříži. "Teprve pak jsem jel do Prahy a navštívil všechna místa, která jsem znal z vyprávění. Je to moje metoda, nyní jsem dopsal román z Indie, kterou také znám jen málo," přiblížil spisovatel svou práci.

Podobně jako v Klubu nenapravitelných optimistů Jean-Michel Guenassia i ve svém druhém románu představuje řadu nezapomenutelných postav, z nichž některé čtenáři znají už z Klubu. Splétá bohaté předivo přátelských a milostných vztahů. Zevrubně se věnuje otázkám politickým a společenským a obohacující francouzskou optikou nahlíží každodenní život v komunistickém Československu.

Guenassia se narodil v roce 1950 v Alžírsku. Vystudoval práva v Paříži a pracoval jako advokát u tamějšího odvolacího soudu. V roce 1980 se začal živit scenáristikou. V roce 1986 vydal detektivní román Za sto milionů (Pour cent millions), který byl zfilmován.

V roce 2002 se rozhodl, že napíše "román svého života", vzdal se veškerých jiných činností a šest a půl roku pracoval pouze na knize Klub nenapravitelných optimistů. Když román v roce 2009 vyšel, získal si přízeň kritiků i čtenářů a získal takzvanou menší Goncourtovu cenu, Prix Goncourt des Lycéens a několik dalších cen.

Kniha byla přeložena do 11 jazyků a stala se bestsellerem i v Česku. Také dlouho očekávaný druhý román Vysněný život Ernesta G., jenž ve Francii vyšel na podzim 2012, získal v tisku příznivé recenze a ocitl se v širším výběru na ocenění Prix Jean Giono.

Související