Spatřil ho ve chvíli, kdy někdo zvolal: "Pozor, má pistoli!" K izraelskému spisovateli Etgaru Keretovi utíkal ultraortodoxní žid. Jestli má pistoli, bude to osadník, jestli je to osadník, může mě zastřelit za něco, co jsem napsal, blesklo Keretovi hlavou.

Jenže pak mu ten muž podal ruku: "Vy jste Keret? Chtěl jsem vám potřást rukou. Absolutně nesouhlasím se vším, co tvrdíte, a kdyby bylo po vašem, Izrael už dávno neexistuje." – "Tak proč mi chcete potřást rukou?" – "Protože o nás píšete s úctou."

Příhoda, na niž Keret vzpomíná, je pro tohoto šestačtyřicetiletého povídkáře a scenáristu typická. Kamkoliv Keret přijde, prohlašuje, že nepíše o politice. A přesto proti němu stávkovali izraelští učitelé, debatovalo se o něm v parlamentu Knesetu a jeho povídky vydala v arabštině palestinská samospráva.

"Debatě o politice se v Izraeli nevyhnete. Já ale nevyprávím příběhy z prvních linií, nýbrž ukazuji, jak o válce psát s nadhledem," říká.

HN: Opravdu se v Izraeli dá psát o válce s nadhledem?

Když před osmi lety probíhala takzvaná druhá libanonská válka, kamarád mi poradil, ať zavolám svému poskytovateli internetového připojení a zalžu, že jsem dostal nabídku od konkurence, prý mi nabídnou slevu. Operátorka mě zpražila: "Pane, na hranicích umírají vojáci a vy chcete slevu? To se nestydíte?" Zastyděl jsem se.

Ten samý den jsem chtěl odvézt syna na plavání a taxikář prohlásil, že nás nemůže odvézt, protože nemá dětskou sedačku. Tak mu povídám: "Člověče, na hranicích umírají vojáci a vy se chcete handrkovat kvůli sedačce?" Taxikář se zastyděl a odvezl nás. A takhle je to v Izraeli se vším.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.