Kafka jako ikona. Obraz mrtvý 90 let, a přece neustále oživovaný – vědou, uměním, marketingem.

Ikonizace spisovatele Franze Kafky došla tak daleko, že se podobně jako Che Guevara usadil i na tričkách prodávaných nejen coby suvenýr, ale i jako výraz určitého postoje.

Jakého ale? O jakém postoji svědčí Kafkovy pronikavé oči hledící do neznámé dálky a hloubky, tmavé vlasy a odstáté uši, když si je hrdě na prsou nese pětadvacetiletý kluk? Co tím říká světu?

Che Guevarův obličej už nikdo podrobně nerozebírá. Stal se skutečnou ikonou, obrazem, v němž je přenášený význam důležitější než sama vnitřní ikonografie. Symbol revoluce.

Víme přece. Výraz protestu, a to dokonce i protestu naprosto konvenčního, protestu směřujícího ke konzervatismu, třeba když Che svolává "protestující" konzumenty celého světa, aby si koupili jinou Coca-Colu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.