Asi by bylo nošením dříví do lesa připomínat, že letošní laureát ceny Magnesia Litera Emil Hakl je naprosto výsostným stylistou, jedním z nejlepších, které dnešní česká literatura má. A že je také nedostižným pozorovatelem a snímačem nejjemnějších nuancí lidských situací a mělčin všednodenního hovoru. Je miláčkem kritiky i čtenářů.

Jestliže je jeho hrdinům něco vyčítáno, pak je to jakási pasivita, v níž většinu doby prodlévají. Jako kdyby měla literární postava kmitat po stránkách jako motorová myš. Copak snad nežijeme v Česku? Copak právě takoví nejsou přímo ze života?

Haklova novinka Hovězí kostky by mohla být popsána jako "generační povídková sbírka". Vypravěč má silné autobiografické rysy, ale zároveň podává poměrně přesný náhled celé jedné generace.

Generace, která si z období komunismu odnesla nechuť se někde příliš angažovat, která si uměla užít rozdováděná devadesátá léta, ocitla se v pasti svobody volných vztahů, je inteligentní, ale nehoní se za kariérou a vnímá okolní svět jako absurdní divadlo, jemuž je záhodno se nad sklenkou ušklíbat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.