Podivnější vydání knihy spisovatelka Sofi Oksanenová nezažila. Její soubor esejů o sovětské okupaci Estonska se roku 2009 ještě neocitl na pultech, a už ho odsoudila politická strana Vladimira Putina Jednotné Rusko.

Následoval křest v Helsinkách, kam se z Ruska sjeli členové vlasteneckého hnutí Naši, aby kladli nechápavé dotazy. Gulagy? Deportace? O čem to mluvíte?

Pět let nato je z finské rodačky s estonskými kořeny Oksanenové bestsellerová autorka, která objíždí svět a varuje před ruskou hrozbou jako mluvčí států, jež jsou "příští na ráně".

Udělala to i minulý čtvrtek v českém Senátu, kde na konferenci nazvané Dědictví totality dnes upozorňovala na zbraně, jimiž nynější Rusko vede takzvanou psychologickou válku se Západem.

"Ten incident před pěti lety mi otevřel oči. Stejnými hesly a zkratkami, jakými na mě Rusové tehdy pokřikovali, dnes ruský tisk častuje Ukrajince," řekla HN Oksanenová.

HN: O jaká hesla šlo?

Už tehdy se vytahovala rétorika, že v Estonsku stavíme koncentrační tábory pro ruské občany, totéž, co dnes ruská státní média tvrdí o Ukrajině. Byl to stejný cirkus podivných sloganů, výkřiků a tiskových konferencí, které organizují možná spontánní přívrženci Ruska a možná najatí herci.

Podle mě se tehdy ruská politická strana poprvé od studené války pokusila ovlivnit svobodu slova v nezávislém státě. Finové a Estonci, kteří s Ruskem přímo sousedí, takové pokusy samozřejmě vnímají intenzivněji než státy ze západní Evropy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.