Básník Petr Král se v jednom eseji vyznává z fascinace knihou jako zkondenzovanou krůpějí světa, labyrintem, jenž obsáhne vše. V takové knize můžeme bloudit poznámkami pod čarou, rejstříky, předmluvami a doslovy, vysvětlivkami, podtituly, apendixy.

Takovou "knihu z písku" teď Král nachystal pro čtenáře v podobě pětisetstránkového svazku svých Sebraných básní I. Svazky budou dohromady čtyři, ten první obsahuje pouhé čtyři rané sbírky, avšak pečlivě ošetřené a vybavené autorskými doslovy. Sebrané básně zachytí autorovo dílo chronologicky podle data vzniku, nikoli prvního vydání.

Máme tedy poprvé šanci číst Královu tvorbu tak, jak se rodila v čase, nikoli v křivolaké lince dodatečných, pohříchu velmi opožděných vydání.

Hned od úvodní masivní básně z prvotiny Tyršovské přeháňky (1961-63, 1967) jsme překvapeni vyzrálým, svébytným hlasem autora. Tohle že psal dvacetiletý mladíček?

Ale takový už Petr Král je. Od počátku suverén, nadto patřící ke skupině podobně originálních souputníků (Dvorský, Havlíček, Effenberger), jejichž vyjádření se na hony vymykalo všem květňáckým, civilistním či lyricko-antropocentrickým proudům, jimiž se tehdejší oficiální poezie zvolna emancipovala od své trapné stalinské epizody.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.