Slovo prvotina je až nepříjemné. Je v něm obsažen první pokus, neohrabanost, váhavost. Nejistota přijetí a nejistota začátečníka.

Nic z toho ale neplatí o prvotině nositelky Nobelovy ceny Herty Müllerové, nazvané Nížiny a vydané nyní ve skvělém překladu Radky Denemarkové.

V několika povídkách, dlouhých i jednostránkových, zazní tón dalších próz německé spisovatelky, narozené v poválečném rumunském Banátu, pevně a jasně: syrové a zároveň zvukomalebné věty, nekonečné popisy všech odstínů života ve švábské vesnici, německé enklávě v rumunském prostředí, jež tvoří a vydechuje ze sebe a priori vykořeněná pozorovatelka, vyhnankyně mezi svými i mezi cizími.

Do brutality venkova – navíc stigmatizovaného coby cizí element německé menšiny v rumunské komunistické diktatuře – se Herta Müllerová narodila jako citlivé dítě uvržené do prostředí, v němž se vesničané podobají mnohem více domácím zvířatům než lidem.

I přesto je v této vesnici trvale přítomná krása; co na tom, že má temné odstíny. A nadaná dívenka je tu krásu schopná vnímat a převádět do slov. "Jedlová zeleň je jehličí, kapradí se kroutí na kostře věnce. Chryzantémy voní sněhem, svíce voní ledem. Vzduch nad hroby je černý a bzučí modlitbu."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.