Slovenské nakladatelství a knihkupectví Artforum bylo za hranicí zázraku, jak to charakterizuje jeho pražský spolupracovník Tomáš Weiss.

V květnu uzavřelo smlouvu s Milanem Kunderou na vydání jeho posledního francouzsky psaného, loňského románu La Fête de l'insignifiance – Slavnost bezvýznamnosti. Kundera však smlouvu zrušil.

"Několik dnů po jejím podepsání přišel od Milana Kundery e-mail, ve kterém se velmi omlouval, že uhradí všechny náklady, které jsme s tím měli, ale že si vydání rozmyslel. A připojil odstavec z francouzského autorského práva, kde se vysvětluje, že podepsaná smlouva se zneplatní, pokud autor v krátké době dospěje ke změně přesvědčení, která mu v naplnění smlouvy brání," řekl HN Weiss s tím, že přesné důvody spisovatel Artforu nesdělil.

"Nezbylo nám nic jiného než to přijmout jako fakt. Finanční záloha nám byla okamžitě vrácena."

Artforum se podle Weisse několik let snažilo s Milanem Kunderou domluvit vydání některé z jeho francouzských knih ve slovenštině, odpovědi však byly zamítavé.

"Po vydání Slavnosti bezvýznamnosti jsme ale opět napsali, jestli se něco nezměnilo. A najednou přišla odpověď, že by to za určitých podmínek šlo. Nakonec jsme se dohodli na vydání poslední knihy," říká Weiss.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.