Než spisovatel Jáchym Topol nastoupil jako programový ředitel Knihovny Václava Havla, bývalý prezident jej varoval: "Uvědom si, že alespoň rok nenapíšeš knihu!"

Nenapsal žádnou už tři roky. A ještě dnes i na dovolené "sedávám na pařezu, ucho přilepené k telefonu a zařizuji program", líčí HN Topol poté, co se z jedné takové dovolené vrátil. Právě se vše mění. Ve čtvrtek Havlova knihovna zahájila svůj kulturní program v novém působišti na pražské adrese Ostrovní 13. A na dně Topolova ruksaku z dovolené leží 70 stran rozepsaného románu, k němuž se autor příznačně propsal "přes Havla".

"Po letech jsem si otevřel jeho americké zápisky nazvané Prosím stručně, a protože jsem asi byl v autorské krizi, začal jsem si vypisovat pasáže o tom, jak Havlovi to psaní taky nešlo," vysvětluje Topol, jenž během svého tříletého působení v knihovně zažil podobných krizí víc. V jedné slabé chvilce tento bývalý redaktor kulturních rubrik dokonce zvažoval návrat k novinařině. "Pak jsem si ale řekl, že Havel měl za sebou dva roky tvrdé vojny a pět let kriminálu, a zastyděl jsem se. Přece nemám proč hekat!"

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.