Šestý svazek esejů spisovatele Milana Kundery v pondělí vydalo brněnské nakladatelství Atlantis.

Kniha nese název Zahradou těch, které mám rád a čítá 108 stránek. Zařazené texty pocházejí z let 1989 až 2008, spolu s jinými úvahami vyšly před pěti roky ve Francii pod titulem Une rencontre (Setkání).

Eseje v této knize se týkají umění románu. Autor totiž považuje román za nejevropštější umění, jež dovede odhalit na lidském životě to, co jinak nelze uvidět.

Kniha pojednává též o životě v jiné zemi, než je ta rodná, a vzdává poctu lidem, kteří neváhali jít proti "vládnoucí blbosti".

Ti všichni pro Kunderu tvoří "zahradu těch, které má rád", stojí na záložce knihy.

Šestý svazek Kunderových esejů vychází necelé dva měsíce poté, co Atlantis vydal pátý díl nazvaný Slova, pojmy, situace. Také tento pátý svazek vycházel částečně z Kunderovy pět let staré knihy Setkání.

“Milan Kundera psal román Slavnost bezvýznamnosti, vyšel na podzim 2013 italsky a letos na jaře u Gallimardu. Poté začal překládat do češtiny své další francouzské eseje. O obsahu a pořadí českých svazků esejů rozhoduje autor,” popsala minulý měsíc HN Jitka Uhdeová z nakladatelství Atlantis.

KNIHA

Milan Kundera

Zahradou těch, které mám rád

Atlantis, 2014, 108 stran, 135 korun

Milan Kundera vydal v Paříži čtyři esejistické knihy: Umění románu, Zrazené testamenty, Opona a Setkání. Právě z nich čerpají i tituly vydávané Atlantisem. V těch předchozích se Kundera věnoval Franzi Kafkovi či Leošovi Janáčkovi.

 

Kundera žije ve Francii a své nové knihy nesvěřuje českým překladatelům. Ve vlasti proto publikuje jen vzácně, většinou kratší texty.

Autor proslulých románů Žert, Nesnesitelná lehkost bytí či Nesmrtelnost žije od poloviny sedmdesátých let ve Francii a stal se jejím občanem. Své poslední romány včetně letos vydaného La fete de l'insignifiance (Slavnost bezvýznamnosti) už napsal francouzsky a dosud nedal souhlas k jejich překladu do češtiny.

Podle informací HN také Kundera nedávno zrušil smlouvu na slovenský překlad Slavnosti bezvýznamnosti. Tu Kundera letos v květnu uzavřel s nakladatelstvím Artforum. Několik dnů po podepsání však poslal e-mail, ve kterém se autor omlouval, že uhradí všechny náklady, ale že si vydání rozmyslel.