Tomáš Šmídek má rád moderní design a umění. Když v roce 1999 otevíral svou restauraci Dynamo v centru Prahy, nechal si ji navrhnout od Aleše Najbrta a vyhlášeného studia Olgoj Chorchoj, za což pak dostali i cenu pro nejlepší interiér.

Pravidelně pak v kavárně u Národního divadla pořádá výstavy, letos na jaře to byla expozice málo známých prací již zesnulého brněnského výtvarníka Jánuše Kubíčka.

Svou soukromou sbírku pak devětačtyřicetiletý podnikatel před několika lety obohatil o velmi cenný kus – koupil nejslavnější český komiks Muriel a andělé. Na konci šedesátých let ho nakreslil Kája Saudek s Milošem Macourkem. Tehdy ale nevyšel a originál se od roku 1969 považoval za ztracený.

Teď už je opět nedostupný, leží pod zámkem v depozitáři pražské policie.

"Obávám se, že tam ještě dlouho zůstane, možná pár let," říká Šmídkův advokát František Vyskočil.

Sběratelovo vlastnictví stotřicetistránkového kresleného sci-fi románu napadla žalobou Saudkova rodina, která je přesvědčena, že slavnému ilustrátorovi komiks kdosi na konci 60. let ukradl a že na něj tedy rodina má dodnes právo.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.