Spisovatel Ondřej Neff se posledních několik let ponořil hluboko do díla Julese Verna.

Nejprve převyprávěl v duchu moderního pojetí dobrodružného žánru osm klasických verneovek. Pak se pustil do grandióznějšího plánu: píše vlastní trilogii, ve které propojí motivy ze všech známých verneovek.

HN: Julese Verna jste zřejmě četl od dětství. Bylo to díky knihovně vašeho otce, známého romanopisce Vladimíra Neffa? Četl tatínek verneovky?

Můj otec bohužel veškeré zábavné knihy ze své knihovny vyměnil za války za cigarety. A co mu zbylo, to vyměnil v místní knihovně v roce 1947 za Ottův slovník naučný.

Pak přišel únor 1948 a ty jeho knihy z knihovny vyřadili a hodili do sběru. Takže jsme neměli vůbec nic a já verneovky v raném dětství sháněl, kde se dalo.

HN: A z té vášně pro Verna se později zrodila vaše populární kniha Podivuhodný svět Julese Verna.

Uvědomil jsem si, že se v roce 1978 blíží stopadesáté výročí Vernova narození. Záměrem tedy bylo vydat knihu k tomuto výročí. To se sice nestihlo, ale to je jiná věc.

Při přípravě materiálů jsem tehdy objevil, že Adolf Hoffmeister, otec mého přítele Martina Hoffmeistera, má doma obrovskou verneologickou literaturu ve francouzštině. Ta mi tehdy velmi pomohla. A od Podivuhodného světa zase vedla cesta k napsání historie české sci-fi Něco je jinak a společně s Alexandrem Kramerem historii světové sci-fi Všechno je jinak.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.