Za „určitou podobu románu“ označuje slovenský básník a textař Ivan Štrpka knihu Rukojmí, kterou mu právě vydalo české nakladatelství Kalich. „V každém případě je to próza, v podstatě příběh, ale například věty jsou v něm poskládané způsobem, jaký je člověk zvyklý používat z poezie,“ vysvětlil Štrpka, když knihu ve čtvrtek představil v pražské literární kavárně Fra.

Prózu čítající zhruba dvě stě stran částečně inspiroval Štrpkův přítel a hudebník Dežo Ursiny, od jehož úmrtí příští rok uplyne dvacet let. Právě k otázce, nakolik Štrpkův text reflektuje jeho přátelství s Ursinym, se básník na čtvrtečním křtu vracel nejčastěji. „Ze všech stran slyším, že ten román o Dežovi říká něco, co nešlo říct jinak, že je to jistý pokus o portrét,“ říká Štrpka o knize, jež slovensky pod názvem Rukojemník poprvé vyšla roku 1999. Předloni ji autor doplnil a vzniklo druhé, revidované vydání, z nějž vychází i nynější český překlad. „Dežovi jsem tu knihu věnoval, na některých místech se v ní objevuje to, o čem jsme spolu skutečně hovořili, a svým způsobem to opravdu je reminiscence na to, co jsme spolu zažili. V první řadě jde ale stále o fikci,“ řekl Štrpka.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.