Veřejné knihovny v letošním roce připravily pro své čtenáře možnost půjčovat si také elektronické knihy. Dlouho to neumožňoval autorský zákon, na základě zvláštní dohody s nakladateli ale knihovny zpřístupnily e-knihy čtenářům v rámci svých standardních služeb, sdělil ředitel Svazu knihovníků a informačních pracovníků Vít Richter. E-knihy dnes poskytují asi tři desítky knihoven v celé republice.

V rámci nové služby mají čtenáři přístup k současné beletrii i naučné literatuře, včetně bestsellerů, jakými jsou Stoletý stařík či Analfabetka od Jonase Jonassona, nebo také k titulům oceněným cenou Magnesia Litera. Celkem jsou zatím pro čtenáře k dispozici necelé 2000 e-knih.

Donedávna knihovny poskytovaly v elektronické podobě jen tituly, na které už se autorský zákon nevztahuje, tedy 70 let po smrti autora, nebo takové, ke kterým má knihovna práva na užití od autorů. Současná legislativa totiž poskytuje českým knihovnám výjimku z autorského zákona pouze pro tištěné knihy a časopisy, které tak mohou nakoupit do svého fondu a bez souhlasu autorů půjčovat svým čtenářům.

Tato výjimka neplatí pro knihy v elektronické podobě, avšak knihovny toto neodradilo, uvádí Richter. Spojily se s firmou eReading, která elektronické knihy prodává i půjčuje. Ta uzavírá licenční smlouvy s nakladateli, respektive držiteli autorských práv. Službu knihovnám pak poskytuje eReading.

Knihovny uzavírají s eReadingem smlouvu na půjčování a platí paušální licenční poplatek za každou uskutečněnou výpůjčku. Katalogizační záznamy na e-knihy jsou integrovány do katalogu knihovny, čtenář se potom může rozhodnout, zda si půjčí tištěnou knihu, nebo zda si stáhne e-knihu, vysvětluje knihovník. Stává se i to, že knihovna už nenakupuje tištěný exemplář a v nabídce má pouze e-knihu.

Elektronické výpůjčky jsou k dispozici na 21 dnů, knihovny zatím poskytují čtenářům elektronické výpůjčky bezplatně. Takto vypůjčené e-knihy mohou čtenáři otevřít pouze ve vybraných zařízeních s aplikací pro iOS a Android a v e-inkové čtečce elektronických knih eReading.cz 4 Touch Light.

E-výpůjčky měli jako první k dispozici čtenáři Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, která za tento projekt získala ocenění Knihovna roku 2014. Následně se služba rychle rozšiřovala i do dalších regionů. Současně je připraveno půjčovat e-knihy přibližně 30 knihoven napříč celou Českou republikou jako v Táboře, Kladně, Liberci, Olomouci, Ústí nad Labem, Přerově či Sedlčanech.