Souboj mezi klasickými tištěnými knihami a čtečkami elektronických knih nabral v Británii nečekaný obrat. Největší knihkupecký řetězec Waterstones uvedl, že zatímco prodeje papírových knih v kamenných obchodech loni v prosinci vzrostly o 5 procent, o čtečky nebyl téměř žádný zájem. Waterstones se v roce 2012 spojil s Amazonem, od té doby v obchodech nabízí jeho čtečku Kindle.

Řetězec je momentálně ve ztrátě, jeho šéf James Daunt ale považuje čísla z konce roku za povzbudivá a plánuje letos otevřít další desítku nových obchodů. Podle něj se zákazníci k nákupu knih vrátili i díky tomu, že firma investovala do přestavby části ze svých 290 poboček.

Kamenná knihkupectví v Británii mají kvůli rozšíření elektronických knih velké potíže. Mnoho lidí začalo objevovat kouzlo čteček, které umožňují okamžité stažení elektronické verze knih za nižší cenu a dovolují svým majitelům uložit v jednom přístroji desetitisíce stran textu. Od roku 2005 se počet nezávislých knihkupectví v zemi snížil o třetinu na méně než tisícovku.

Teď se ale podle odborníků karta obrací. "Rychlý růst prodejů elektronických knih se dramaticky zpomalil a jsou tu i důkazy, že vývoj nabere opačný směr," řekl deníku Financial Times analytik knižního trhu Douglas McCabe. V roce 2013 Britové utratili za tištěné publikace 2,2 miliardy liber, za ty elektronické jen 300 milionů.

Zvýšené prodeje tištěných knih oznámil i další britský řetězec Foyles a jeho konkurent, síť knihkupectví Barnes & Noble, se zase chystá upozadit svůj byznys s vlastními čtečkami Nook, kvůli kterému prodělává odhadem 70 milionů liber ročně.