Novým ředitelem Národní knihovny bude místo Tomáše Böhma, který na funkci tento týden rezignoval, nynější náměstek ministra kultury Miroslav Rovenský. Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL ho pověřil krizovým vedením instituce od pátku 6. března. Výběrové řízení na místo šéfa knihovny zatím vypisovat nebude. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

"Rozhodl jsem se nastalou situaci vyřešit krizovým řízením právě v souvislosti s probíhající revitalizací Klementina a nevypisovat zatím výběrové řízení," sdělil ministr. Jak dlouho bude správa knihovny v krizovém režimu trvat, neuvedl. Pověření Rovenského vedením knihovny odůvodnil Herman tím, že na ministerstvu měl tuto oblast dosud na starosti.

Rovenský ke svým plánům v knihovně uvedl, že v první řadě je třeba vyřešit problémy nynější etapy rekonstrukce budovy knihovny v Klementinu. Chce i nastartovat další etapy, "aby celý proces proběhl bez zbytečných prodlev a navyšování finančních prostředků". Revitalizace Klementina začala před pěti lety, uskutečňuje se za provozu a měla by být dokončena na konci roku 2017 nebo na začátku roku 2018. Celá akce by měla přijít na 1,88 miliardy korun.

Böhm byl v čele knihovny byl od počátku roku 2010, na funkci rezignoval v úterý z osobních důvodů.

Související