Po dlouhém boji s Alzheimerovou chorobou zemřel ve věku 66 let britský spisovatel Terry Pratchett. Oblíbený autor fantasy příběhů proslul zejména svou sérií knih Úžasná Zeměplocha, která zahrnuje 40 knih, řadou povídek a dalších publikací.

„Svými více než sedmdesáti knihami Terry obohatil tuto planetu, jak se to před ním podařilo málokomu,“ uvedl ve vyjádření Pratchettův anglický nakladatel Larry Finlay. „Zeměplocha byla Pratchettovou satirou na tento svět. Psal ji dokonale, s velkým talentem, neobyčejným humorem a soustavnou invencí,“ dodal.

V 90. letech byl Pratchett nejprodávanějším britským autorem, prodal 85 milionů knih vydaných ve 37 jazycích včetně češtiny, do níž jej přeložil Jan Kantůrek. Na absolutním vrcholu se Pratchett ocitl roku 1996, kdy se dle údajů britského Guardianu stal dokonce nejprodávanějším spisovatelem roku.

V psaní Pratchett pokračoval i poté, kdy mu lékaři v roce 2007 diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Po zjištění, že chorobou trpí, Pratchett dovolil britské BBC, aby natočila dokumentární film o tom, jak s nemocí zápasí. Pratchett také prosazoval právo na asistovanou sebevraždu. Poslední knihu dokončil loni v létě. "Terry čelil nemoci veřejně a statečně. V posledních letech to bylo právě psaní, které jej udržovalo při životě," uvedl Finlay. Podle BBC spisovatel zemřel doma, obklopen svou rodinou – manželkou Lyn a dcerou Rhiannou.

Pratchett také několikrát navštívil Prahu, již roku 2001 zde měl autogramiádu v knihkupectví Krakatit. Při té příležitosti také zhlédl dramatizaci své knihy Soudné sestry, již tehdy nastudovalo Divadlo v Dlouhé v režii Hany Burešové. „Možná že větší příklon ke knižní podobě trochu zpomalil dramatičnost, ale rozhodně ne příliš a mně se obzvláště líbilo propracování a promyšlenost některých postav. Také kostýmní výprava byla úžasná. Postavy věrně kopírovaly podobu své knižní předlohy,“ řekl Pratchett po premiéře HN.

Stejnému divadlu Pratchett pomohl o rok později, kdy Dlouhou vytopily povodně. Tehdy spisovatel do Prahy poslal šek v hodnotě zhruba 1000 liber, dle tehdejšího kurzu 48 tisíc korun. A roku 2006 Divadlo v Dlouhé znovu v režii Hany Burešové uvedlo hru Maškaráda aneb Fantom Opery. Představení se reprízovalo více než osmdesátkrát a na jeho derniéru roku 2011 Pratchett opět přijel osobně.

První román z plochého světa, podpíraného čtyřmi slony a plujícího vesmírem na hřbetě obrovské želvy, vydal někdejší tiskový mluvčí společnosti spravující jadernou elektrárnu Pratchett v roce 1983. O deset let později vyšla Barva kouzel poprvé i v České republice. Příběh uvedl na svět zbabělého a cynického mága Mrakoplaše, který se později objevil v řadě dalších knih.

K nejznámějším příběhům ze Zeměplochy patří kromě těch s Mrakoplašem také knihy s Městskou hlídkou a čarodějkami. Postavy jako velitel Samuel Elánius, strážník Karotka, Noby Nóblhóch, Smrť, bábi Zlopočasná nebo stařenka Oggová se zařadily po bok nejznámějších hrdinů fantasy literatury.

„Humor je velmi dobrým způsobem, jak lidem podsunout některé myšlenky, protože se tak děje podvědomě. Čtenáři jsou tak zaujatí smíchem, že si neuvědomují myšlenky, které se jim usazují v hlavě,“ vysvětlil Pratchett. „Já například modernizuji pohádky, v nichž mohou dobré skutky činit pouze bezúhonní a hezcí hrdinové. Popelka si musí vzít prince, protože je hezký a je to princ. V mých příbězích to tak jednoznačné rozhodně není,“ dodal.