Knižní veletrh Svět knihy chce letos přiblížit literaturu Egypta, podle pořadatelů kulturně nejvýznamnější arabsky mluvící země. Dalším tématem veletrhu bude Literární diaspora a Češi ve světě. Do Prahy přijedou hosté ze 35 zemí. Vedle nabídky knih ve dvou stovkách prodejních stánků se uskuteční stovky pořadů, jak pořadatelé informovali na úterní tiskové konferenci. Veletrh proběhne v Průmyslovém paláci na Výstavišti od 14. do 17. května.

Z Egypta přijede desítka spisovatelů, připravují se prezentace současné literatury a na programu se vedle egyptských partnerů podílejí také čeští arabisté. Velvyslankyně Egypta v ČR Amana Fahmíová řekla, že Českou republiku a severoafrickou zemi spojují bohaté kulturní tradice, ale i revoluce, jimiž obě společnosti v nedávné době prošly.

"I když jsou naše kultury vzdálené, prostřednictvím knih se spojujeme a jsme schopni navázat komunikaci," řekla. Chtěla by, aby se veletrh stal symbolickým oknem, kterým lze spatřit pravou tvář současného Egypta a identitu tamních lidí, která "není ani muslimská, ani křesťanská, ani koptská, ale prostě egyptská".

Na veletrhu bude představena třeba tvorba egyptského nositele Nobelovy ceny Nagíba Mahfúze - studenti arabistiky Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK zahrají divadlo podle jeho románu Skandál v Káhiře. Taktéž studenti představí antologii Sto let egyptské povídky. Sami třicítku povídek v rámci studia přeložili a někteří z autorů v antologii zastoupených na veletrh přijedou.

Z dalších zemí přijede třeba německý spisovatel Thomas Brussig, jehož proslavila kniha Hrdinové jako my. Představí svůj nový román To se nevidí ani v ruském filmu, v němž fabuluje o tom, že NDR nezanikla a s humorem líčí sám sebe jako autora bojujícího proti zakonzervovaným poměrům.

Švýcarský autor Charles Lewinsky představí svůj oceňovaný román Gerron. Vypráví o někdejší hvězdě němých filmů, německém herci židovského původu Kurtu Gerronovi, který v terezínském ghettu dostal úkol natočit pro nacisty propagandistický film, jež by zastřel realitu v Terezíně.

Na veletrhu bude opět udělena řada ocenění. Dnes organizátoři zveřejnili laureáta Ceny Jiřího Theinera, kterou obdrží běloruský bohemista Sjarhej Smatryčenko. Před deseti lety založil edici Česká sbírka, kde vyšlo deset knih českých autorů. Sám přeložil texty Jáchyma Topola, Václava Havla, Bohumila Hrabala či básně Václava Hraběte. Dnes žije v Brně a učí češtinu cizince.