Norský spisovatel Jo Nesbo v pondělí v Praze představil svoji novou knihu Policie, která vychází také jako audiokniha. Hrdinou příběhu, v němž kdosi brutálním způsobem trestá policii za chybné vyšetřování, je opět inspektor Harry Hole.

Jedná se o desátou knihu s tímto policejním antihrdinou. Na tu již letos naváže první díl diptychu Krev na sněhu, v němž Nesbo čtenáře zavede do podsvětí Osla 70. let 20. století. "Nezamýšlím to tak, že Policie je poslední kniha s Harrym Holem. Je to jenom přestávka. Ale až série s Holem skončí, tak skončí a nebude žádné zmrtvýchvstání," řekl v pondělí Nesbo, který patří k nejoblíbenějším autorům vlny severské krimi, jež před několika lety zasáhla Evropu.

Desátý díl série s nekonvenčním inspektorem Holem nečekaně končí hrdinovou svatbou. "Mezi námi, jediným překvapením knihy je, že to končí dobře, tedy svatbou," uvedl v pondělí Nesbo.

Knihu vydává nakladatelství Kniha Zlín, které je tuzemským vydavatelem norského spisovatele. Zároveň Policie vychází jako audiokniha namluvená hercem Hynkem Čermákem. "Zajímalo by mě, kam Nesbo na ty nápady chodí, zda umí střílet, je schopen zabít člověka nebo alespoň kapra. Hole je fantastický antihrdina, který by v každém zaměstnání letěl na první dobrou. Ale i každá z dalších figur tohoto autora by byla zajímavá ve filmu i na divadle," uvedl Čermák.

Pondělního setkání s pětapadesátiletým spisovatelem se zúčastnila také velvyslankyně Norska v ČR Siri Ellen Sletnerová, která Nesboho označila za "největšího velvyslance norské kultury". Spisovatel prodal 25 milionů knih přeložených do 50 jazyků. Také v Česku má Nesbo mnoho čtenářů. Romány Lovci hlav, Nemesis a Pentagram se staly tuzemskými komerčními hity roku 2011, prodeje jeho knih přesahují desetitisícovou hranici bestselleru. Celkově se v ČR prodalo přes 350 tisíc kusů všech titulů Jo Nesboho.

Vedle drsných kriminálních příběhů je v Nesboho knihách mnoho narážek na popkulturu, zejména hudbu a filmy. "Jako spisovatel máte možnost prostřednictvím svých knih ukázat svůj hudební vkus nebo napsat, že Statečné srdce s Melem Gibsonem je nejhorší film, jaký kdy dostal Oscara pro nejlepší film," podotkl Nesbo.

Spisovatel a hudebník Nesbo, který je původním vzděláním ekonom a finanční analytik, v pondělí také sdělil, že se ve svých knihách nesnaží popsat policii jako systém. Zajímají ho individuální morální dilemata jejích příslušníků. "Holea to také táhne na temnou stranu," upozornil.

Související