U okresního soudu v centrálním Rusku se už měsíce vleče proces s místním učitelem a básníkem Alexandrem Byvševem, obviněným z vyvolávání nenávisti a zášti k Rusům.

Po loňské anexi Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů v Donbasu totiž Byvšev publikoval dvě básně, nazvané Ukrajinským vlastencům a Ukrajinští povstalci, ve kterých vybízel Ukrajince k odporu proti ruským agresorům. Tím se ale dostal do hledáčku ruských vyšetřovatelů. V případě odsouzení mu hrozí vysoká pokuta nebo až dva roky za mřížemi. O práci učitele němčiny prý již Byvšev přišel.

Středeční jednání soudu v obci Kromy v Orelské oblasti bylo podle ruského servisu BBC věnováno sporu, jaký je smysl výrazu "Moskal". Ten v Byvševově tvorbě podle jeho obhájce označuje ruské vojáky, a ne hanlivé pojmenování všech Rusů obecně.

Soudkyně Margarita Gridinová nicméně odmítla posudek kyjevského jazykovědného ústavu v tomto smyslu, jakož i žádost obhajoby o vypracování nového znaleckého posudku. Prý úplně postačí posudek místní univerzity, vypracovaný pro vyšetřovatele a potvrzující, že Byvševovy verše šíří zášť k Rusům.

"Dva trestní případy za dvě básně z jedné sbírky poezie představují v Rusku nejlepší potvrzení, že jsem se trefil opravdu do černého. Na místě je připomenout slova velikého George Orwella, že říkat pravdu v době všeobecného lhaní je extremismus," prohlásil Byvšev podle ukrajinského portálu Cherson Online. Orwellův výrok bývá v Česku uváděn ve smyslu, že říkat pravdu v čase všeobecného klamu je revoluční čin.

Byvšev má podle serveru Newsru.com oplétačky se zákonem od února, ale soud, který se měl původně odehrát v březnu, byl desetkrát odročen. Obviněný využil času ke skládání dalších veršů a tento týden zveřejnil další báseň, v níž oslavuje "bojovníky Ukrajinské povstalecké armády", v Rusku zvané "banderovci", a vybízí "rdousit prokleté Moskaly".

Související