Po dlouhé nemoci v pondělí v pražské Nemocnici pod Petřínem, na svátek sv. Víta a ve stínu katedrály sv. Víta, dotlouklo osmdesátileté srdce Josefa Topola – dramatika, básníka a také překladatele Shakespeara, Čechova či Isaaca Bashevise Singera. V šedesátých letech byl spoluzakladatelem Divadla za branou, poté signatářem Charty 77 a za „odměnu“ přidavačem u stavebního podniku.

Topol spolu s Václavem Havlem či Věrou Linhartovou patřil ke generačnímu literárnímu uskupení „šestatřicátníků“, volnému svazku mladých literátů, kteří byli nekonformní vůči modlám daleko závažnějším než tehdejší socialistický realismus.

Topol byl ale také otcem dvou synů a svébytných tvůrců Jáchyma a Filipa. I v dobách normalizačních, kdy nemohl publikovat a pracoval manuálně, jasně říkal: „Nechci nic jiného než svobodně vypovídat o lidské existenci.“

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.