Japonský spisovatel Haruki Murakami má další bestseller – a to ani nemusel napsat knihu. Nakladatelství Shinchosha Publishing v japonštině právě vydalo Murakamiho odpovědi na otázky, které mu začátkem roku poslali čtenáři na speciálně zřízené internetové stránce nazvané U pana Murakamiho.

Odpovědi, v nichž Murakami hovoří o všem od jazzu přes kočky až po mezilidské vztahy, vyšly ve dvou verzích – ta tištěná obsahuje 473 odpovědí, digitální všech 3716, které Murakami fanouškům napsal.

Podle japonského deníku Asahi Shimbun si Murakami digitální edici speciálně vyžádal.

Na stránkách japonského Amazon Kindle je kniha momentálně třináctá nejprodávanější, zato tištěná edice se v Japonsku okamžitě vyšvihla do čela nejprodávanějších knih.

"Odhadoval jsem, že bych mohl dostat až 10 tisíc otázek, ale nakonec jich bylo skoro čtyřikrát tolik," konstatoval Murakami v květnovém rozhovoru pro deník Japan Times. "Nedávno jsem byl na baseballovém stadionu Džingu a musel jsem si povzdechnout, že se mě na něco chtělo zeptat víc lidí, než kolik se jich na stadion vejde," dodal.

Murakamiho poslední knihy nazvané Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování, kterou letos v českém překladu Tomáše Jurkoviče vydalo nakladatelství Odeon, se v Japonsku prodalo přes milion kopií.

Autor ale na veřejnosti vystupuje zřídka. To, že bude lidem odpovídat na internetových stránkách, ho snad "ukázalo v trochu jiném světle", jak dodal v rozhovoru.

Nakladatelství Harvill Secker, které má práva na anglické překlady Murakamiho děl, zatím neplánuje vydat Murakamiho odpovědi anglicky.

Související