Autor komiksů a také režisér filmů Sin City bude hostem prvního setkání komiksových fanoušků Comic-Con, které se příští měsíc odehraje v Paříži.

Informovala o tom agentura AFP, podle níž pořadatelé 23. až 25. října ve francouzské metropoli očekávají až 30 tisíc návštěvníků.

„Když se Comic-Con koná ve Spojených státech, ve Francii je z něj nejkomentovanější událost na Twitteru,“ uvedl Pierre-Yves Binctin, šéf pařížského Comic-Conu. Podle něj už si na příští měsíc koupili lístky fanoušci z Belgie, Švýcarska, Velké Británie a Německa.

Comic-Con se koná na různých místech v Asii, ve Vídni, v New Yorku a především v kalifornském San Diegu. Tam za ním každoročně přijíždějí největší filmové hvězdy, zatímco návštěvníci přicházejí převlečení za zombie, superhrdiny či antihrdiny.

Francie už má festival v Angoulême – jednu z největších komiksových akcí na světě, kterou navštěvují desítky tisíc lidí. Podle pořadatelů je ale v Paříži prostor na další festival. Vloni se v celé Francii prodalo 35 milionů komiksů.

Frank Miller je širší veřejnosti známý jako autor komiksů Sin City a 300: Bitva u Thermopyl, podle toho prvního sám natočil velkorozpočtový film a později i jeho pokračování.

Komiksová komunita si ale Millera nejvíc spojuje s tím, jak idylickou postavu Batmana patřící vydavatelství DC Comics přetvořil v temnou, komplikovanou osobnost, jakou v posledních filmech s tímto hrdinou zpodobil herec Christian Bale.

Právě popularita Millerovy minisérie Batman: Návrat temného rytíře z roku 1986 stála za pozdějším vzestupem takzvaných temných komiksů, v nichž superhrdinové nejsou jednoznačnými klaďasy a často musí bojovat sami se sebou.

Na pařížském Comic-Conu v říjnu dále vystoupí Louis Leterrier, dvaačtyřicetiletý režisér marvelovských filmů Neuvěřitelný Hulk a Kurýr. Přijede také herečka Maisie Williamsová, známá díky roli Aryi Starkové v seriálu Hra o trůny.

Související