Přesné datum se dopředu nikdy neví, ale už za dva týdny by mohla být udělena Nobelova cena za literaturu. Podle deníku Wall Street Journal k tomu pravděpodobně dojde ve čtvrtek 15. října.

Udělující švédská akademie letos obdržela 259 návrhů na udělení ceny. Porota z nich vybrala 198 spisovatelů včetně 36, kteří na cenu předtím nikdy nominováni nebyli.

Britská sázková kancelář Ladbrokes, která tradičně vypisuje sázky na laureáty, letos největší šance přisuzuje sedmašedesátileté běloruské autorce a disidentce Světlaně Alexijevičové.

Ta vloni navštívila Festival spisovatelů Praha. Při té příležitosti ji na ministerstvu zahraničních věcí přijal i tehdejší náměstek ministra Petr Drulák.

Nakladatelství Pistorius & Olšanská letos vydalo knihu Alexijevičové nazvanou Doba z druhé ruky, pro kterou autorka zpovídala dvě generace Rusů. Jde o "burcující svědectví o chapadlech, která se v lidských myslích proplétají, ačkoliv je rudý netvor už pár let mrtvý," napsaly o knize HN. Na vítězství Alexijevičové vypsala sázková kancelář kurz 5 : 1.

S kurzem 6 : 1 je druhým nejpravděpodobnějším laureátem Nobelovy ceny za literaturu japonský rodák Haruki Murakami. Ten patří k nejpopulárnějším světovým spisovatelům, jeho knihy, které v Česku vydává nakladatelství Odeon, se v tuzemsku řadí mezi bestsellery.

Odeon letos vydal Murakamiho zatím poslední román nazvaný Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování. "Je podobenstvím o rovnostářské japonské společnosti, která za sociálními a verbálními konvencemi skrývá své emoce," napsaly v recenzi HN.

Samotného Murakamiho ale sázky na udělení ceny otravují. "Žádný oficiální seznam neexistuje, všechno jsou to jen výmysly bookmakerů. Jenže Nobelova cena nejsou koňské dostihy," uvedl Murakami letos na svém webu, kde odpovídal na dotazy japonských čtenářů.

O něco nižší šance než Murakami má druhý rok za sebou keňský autor Ngugi wa Thiong'o. Ten by mohl těžit z toho, že Afričané získali Nobelovu cenu za literaturu od roku 1901 pouze čtyřikrát – naposledy v roce 1991 díky Jihoafričance Nadine Gordimerové. Momentálně má Ngugi wa Thiong'o šance 7 : 1.

S kurzem 8 : 1 Ladbrokes tipují, že Nobelovu cenu za literaturu získá Philip Roth. Americký prozaik sice již oznámil konec kariéry a přestal také předčítat na veřejnosti, nadále ale poutá pozornost. Česky o něm letos vyšla monografie od Claudie Rothové Pierpontové. Celá jedna kapitola je v ní věnovaná Rothovým návštěvám Prahy.

"Ačkoliv se zdá, že Rothovo vyprávění plyne jako řeka, podle Pierpontové si spisovatel staví své náměty jako překážky (poslední do češtiny přeložená kniha Rozhořčení je vyprávěna postavou po smrti) a také mu v jeho věku život chystá řadu překážek osobních," napsaly o knize HN.

S kurzem 12 : 1 může Nobelovu cenu za literaturu obdržet sedmasedmdesátiletá americká dramatička a spisovatelka Joyce Carol Oatesová. Ta sice získala americkou Národní knižní cenu, ani po třech nominacích ale například neobdržela Pulitzerovu cenu.

Většinu z jejích knih v češtině vydalo nakladatelství BB art, poslední erotický román Lístek do ráje v roce 2010 vydala Mladá fronta.

Za méně pravděpodobné kandidáty na získání letošní Nobelovy ceny za literaturu Ladbrokes označují syrského básníka Adonise, německého prozaika Petera Handkeho, izraelského spisovatele Amose Oze či písničkáře Boba Dylana.

V seznamu se jako tradičně objevuje jediný český spisovatel – Milanu Kunderovi agentura přičítá kurz 33 : 1, podobně jako v posledních letech.

Související