Knižní sága Milénium bude i po smrti svého autora Stiega Larssona pokračovat. Dva měsíce poté, co spisovatel David Lagercrantz vydal její první "posmrtné" pokračování, si u něj švédský nakladatel knihy objednal další dva díly.

Informovala o tom agentura AFP, podle níž pátý díl Milénia vyjde v roce 2017 a šestý roku 2019.

„Ten příběh nemohu opustit. Bylo tak zábavné jej psá, bylo to tak neuvěřitelné dobrodružství,“ řekl autor ve vyjádření, které nakladatelství Norstedts zveřejnilo na svých webových stránkách. „Navíc si myslím, že jsem načal dobrý nový příběh,“ dodal autor.

Lagercrantz celosvětově 27. srpna vydal pokračování Milénia nazvané Dívka v pavoučí síti, ve kterém opět figurují novinář Mikael Blomkvist a hackerka Lisbeth Salanderová.

Obě tyto postavy původně stvořil spisovatel Stieg Larsson, ten však zemřel roku 2004 ještě předtím, než první kniha ze série vyšla.

Dohromady se celé trilogie Milénium celosvětově prodalo přes 80 milionů výtisků. Lagercrantzovy knihy šlo zatím na pulty 2,7 milionu. V Česku ji vydalo nakladatelství Host.

„O většině knížek dnes přinejlepším vyjdou dvě nebo tři recenze a tím mediální pozornost skončí. Co se dělo po vydání mé knížky podle Stiega Larssona, bylo naprosté šílenství. Dlouho nezpůsobilo vydání žádné knížky takový rozruch,“ řekl Lagercrantz v rozhovoru pro HN minulý měsíc, když Dívku v pavoučí síti přijel představit do Prahy.

Kritic ale byli k Lagercrantzově knize opatrnější. „V příbězích Larssonova Milénia byla podstatná především atmosféra, namíchaná z klasického pátrání a investigativní žurnalistiky, kombinovaných s moderními technologiemi a nečekanými dějovými zvraty. V novince Dívka v pavoučí síti jsou zápletka i konec odhadnutelné a nepomůže tomu ani sebelepší hackerské šifrování,“ napsaly v recenzi HN.

Související