Jeden z nejznámějších žijících amerických spisovatelů Don DeLillo vydá příští rok nový román. V úterý to oznámilo nakladatelství Scribner, podle kterého se kniha bude jmenovat Zero K. Vyprávět má o šedesátiletém miliardáři Rossi Lockhartovi, jehož mladá manželka trpí smrtelnou chorobou.

Lockhart část svých výdělků investoval do tajemného výzkumného střediska, v němž „je smrt ovládána a těla se uchovávají, dokud nebudou moci nabídnout vyšší kvalitu života“, jak stojí na přebalu knihy. V příběhu se miliardář rozhodne do projektu zapojit i svoji manželku.

„Rodíme se, aniž bychom si to vybrali. Měli bychom stejně i umřít? Není vlastně hrdinstvím člověka, pokud odmítne svůj osud?“ ptá se DeLillo v knize, která se má zabývat oddělením těla a duše a tím, zda je lze opět uměle spojit.

Jde ale rovněž o román, v němž se DeLillo, notorický známý tím, že nepoužívá e-mail a stále píše na psacím stroji, zabývá moderními technologiemi.

Autorův první román od knihy Bod Omega, která vyšla před pěti lety, se na pultech knihkupectví objeví v květnu 2016. Ve Velké Británii jej vydá nakladatelství Picador.

Podle serveru Huffington Post již DeLillo úryvky z knihy četl letos na podzim v Lisabonu. Huffington Post odsud na základě DeLillova autorského čtení zrekonstruoval hororovou scénu, v níž vypravěč hledá dveře od místnosti se správným tělem.

„Zkouší jedny dveře za druhými. V jedné místnosti spatří tři muže v turbanu, kteří se snaží zaživa upálit, v další záhadnou ženu pod pláštěm. ,Asi jsem vstoupil do špatného pokoje,‘ prohlásí vypravěč. ,Každý pokoj je špatný,‘ odvětí žena,“ napsal Huffington Post.

Zpráva o DeLillově novém románu přichází v době, kdy má autor, jenž 20. listopadu oslaví devětasedmdesáté narozeniny, ve středu v New Yorku převzít cenu americké Národní knižní nadace za přispění světové literatuře. Konkrétně tak učinil „rozličným dílem, které zkoumá moderní americkou kulturu a brilantně začleňuje tok každodenní řeči do krásně zkonstruovaného, vybarveného vyprávění“, jak uvedla porota.

V minulosti cenu Národní knižní nadace obdrželi John Updike, Judy Blumeová nebo Ursula K Le Guinová.

„Don DeLillo je bezpochyby jedním z největších romanopisců své generace. Neskonale ovlivnil dvě generace spisovatelů, kteří přišli po něm, a jeho dílo bude ještě v mnoha dalších generacích rezonovat,“ uvedl výkonný ředitel nadace Harold Augenbraum.

DeLillo, kterého literární kritici řadí k nejvýznamnějším americkým spisovatelům vedle Cormaca McCarthyho, Philipa Rotha a Thomase Pynchona, je dobře známý i českým čtenářům.

Právě tento měsíc nakladatelství Argo v překladu Petra Onufera vydalo jeho sbírku povídek Anděl Esmeralda z roku 2011. V češtině dále DeLillovi vyšly romány Bílý šum, Podsvětí, Padající muž, Bod Omega, Prašivý pes a Cosmopolis. Roku 2011 byl DeLillo hostem Festivalu spisovatelů Praha.

„Pracuji zcela bez jakýchkoliv poznámek nebo osnovy. Dělám si jen takové skici, jak mě věci napadají, poznamenám si několik řádek dialogu nebo třeba jméno postavy, pokud mě zrovna napadne. Ale rozhodně to není tak, že bych o knize dlouho přemýšlel předem a pak tuto komplexní představu vtiskl na papír,“ řekl tehdy v rozhovoru Hospodářským novinám.