Norský spisovatel Tore Renberg ve svém románu Tak zítra nabízí trochu odlišnou podobu čtenářsky úspěšné severské detektivky, která vyniká brutalitou a kde – v mrazivé severské krajině – hlavní hrdina není nositelem všech ctností. Renberg se snažil do svého příběhu zakomponovat dramatické zápletky s prvky komedie, tragédie i knih pro dospívající čtenáře.

"Vlastně jsem chtěl ten detektivní žánr zevnitř trochu rozbourat. Tak zítra je takový nečistý román mísící prvky vysoké a nízké literatury, které se velmi rychle střídají," řekl Renberg při své návštěvě Prahy. Svůj román Tak zítra označil za "alternativní detektivku".

Severské detektivky autorů Stiega Larssona, Joa Nesboho nebo Larse Keplera již několik let patří k nejoblíbenějším knihám v České republice. Jejich prodeje přesahují desetitisícovou tuzemskou hranici bestselleru.

Nesbo, který patří k nejoblíbenějším autorům vlny severské krimi, jež před několika lety zasáhla Evropu, v Česku uspěl s romány Lovci hlav, Nemesis nebo Pentagram. Letos rozdal na tisíc podpisů svým českým čtenářům, když do Prahy přijel představit překlad nové knihy s názvem Policie.

Svého kolegu Renberga označil Nesbo za "nejlepšího norského spisovatele mladší generace".

Současní úspěšní severští autoři mění pohled čtenářů na Skandinávii jako na bohatou oblast fungujícího sociálního systému. "Po útoku Anderse Breivika v roce 2011, který má na svědomí 77 mrtvých lidí, nebo o několik let dříve loupežném přepadení ve Stavangeru, při kterém také umírali lidi, je vidět, že brutalita je realitou i v Norsku. Ta pověst bezpečné mírumilovné Skandinávie možná dostává díry a odráží se to i v literatuře. A pak žijeme v digitálním a globálním světě, v němž člověk není živ jen tím, co se děje u něho doma," prohlásil Renberg.

Kniha Tak zítra obsahuje milostný příběh, román o skupině gangsterů i drama muže, který zoufale potřebuje sehnat milion dolarů. Hlavní postavy Renberg představuje také prostřednictvím jejich vztahu k muzice. Ta hraje v jeho příběhu důležitou roli.

"Už v osmi letech jsem pocítil velké zaujetí pro hudbu a nedlouho poté přišla další velká láska – literatura. Já to vnímám jako takové dvě věci, které spolu úzce souvisejí a obě mám rád. Říkal jsem si, že by bylo zajímavé tyto dva fenomény spojit. Na jedné straně Dostojevskij a na druhé Beatles," uvedl.

Žádná z postav, které vystupují v Renbergově knize, se nedá označit jako kladná. Přesto je autor nehodnotí záporně. "Jakmile se člověk do svých hrdinů vžije, začne jejich perspektivu obhajovat. To je určitý dar literatury. Čtenář Dostojevského Zločinu a trestu obvykle sympatizuje s Raskolnikovem a tak trochu zapomíná na to, že jde o vraha," sdělil.

Třiačtyřicetiletý Renberg je autorem románů, filmových scénářů i knih pro děti. Komerčně se prosadil v roce 2003, kdy vydal román Muž, který miloval Yngveho (česky 2013). Jde o první díl pentalogie o dospívajícím Jarlem Kleppovi, jemuž se nedaří zapadnout do společnosti.

Renbergovy knihy byly přeloženy do všech severských jazyků a vyšly i v USA, Velké Británii, Francii či Německu. "Kriminálky norských autorů vedle románu Tak zítra působí asi tak elegantně jako norské fotbalové mužstvo hrající proti Argentině," napsal norský deník Aftenposten.

Související