Vychází kniha Šumavský triptych s povídkami o Šumavě. Za minulého režimu je napsal a jako samizdat vydal politicky perzekvovaný učitel Ivan Nový.

Vydavatel Karel Křivanec dílo objevil více než čtyřicet let od jeho vzniku. Publikace obsahuje 114 povídek s tematikou přírody, jak Křivanec řekl při pátečním představení knihy.

Ivan Nový původní samizdatovou sbírku nazval A v hlubinách zvon. "Jsou to krásné povídky o Šumavě, o rybách, o lese, o houbách, o lidech. Ivan Nový je zapomenutý spisovatel, který v 60. letech vydal pět knížek pro děti," uvedl Křivanec.

Dodal, že Nový byl ve svém životě politicky aktivní. V roce 1947 vstoupil do Komunistické strany Československa, ze které byl v roce 1956 vyloučen za kritiku Stalina. Později byl rehabilitován a v roce 1968 se do KSČ vrátil.

Po pár měsících byl opět vyloučen a nemohl vykonávat svou profesi učitele. "Pracoval manuálně, jako dělník na dráze kopal koleje a psal si povídky do šuplíku, které mu nemohly být vydány," uvedl Křivanec.

Ivan Nový zemřel v roce 1998, když mu bylo devětašedesát let. "Říkal jsem si, že by byla škoda, kdyby ty jeho samizdatové povídky zapadly, proto jsem se rozhodl je vydat," dodal Křivanec.

Související