Oblíbená dětská knížka Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce se více než 80 let po vydání dočkala pokračování. Nové povídání o pejskovi a kočičce vyjde 23. března, u příležitosti Čapkových narozenin.

"Ikonická knížka pro děti se dočkala citlivého a zdařilého pokračování, na němž Čapkovi dědicové oceňují originalitu přístupu," sdělil Lukáš Růžička za nakladatelství Paseka, v němž knížka vychází.

Autorem ilustrací je scénograf a pedagog Jaroslav Milfajt, narozený roku 1958, který vytvořil více než 300 scénografických návrhů. Pro řadu českých i zahraničních divadel navrhl kostýmy i loutky a projektoval také interiéry a výstavní expozice.

Autorem textu je Vlastimil Peška, ročník 1954, ředitel a umělecký šéf brněnského divadla Radost, které má v repertoáru už třicátou sezonu loutkovou hru inspirovanou Čapkovým originálem z roku 1929.

"Jsem přesvědčený, že má smysl navázat na Josefa Čapka a pokusit se potěšit Novým povídáním o pejskovi a kočičce dnešní děti a snad i jednou jejich děti. Vždyť Čapkovo povídání dělá radost malým i velkým čtenářům již čtvrtou generaci," říká Peška, podle kterého Čapek přesně vystihl vztah malých dětí k domácím zvířatům.

"Představení je u nás celých 30 let vyprodané," dodává Peška k nadčasovosti pejska a kočičky. Podle něj na inscenaci chodí již druhá generace dětí, které mají naprosto shodně kladné reakce jako děti před 30 roky.

Hrdinové se téměř po 90 letech vracejí i s novým "parťákem" – rošťáckým sousedem zajícem. Zažívají úplně nové příběhy: chodí do tanečních, slaví Vánoce a Velikonoce, zařizují moderní domácnost, ale věnují se i ekologii.

Malíř a spisovatel Josef Čapek je v mysli veřejnosti v nezaslouženém stínu svého bratra Karla, proslulého dramatika. Oba své síly také nejednou umělecky spojili. Josefův záběr byl velmi široký, působil i jako novinář, dramatik, jevištní výtvarník, věnoval se tvorbě pro děti, stejně jako výtvarné kritice a teorii. Slavné Povídání o pejskovi a kočičce napsal pro svou dceru Alenu.

Jako malíř byl Josef Čapek stoupencem expresionismu a kubismu, členem Skupiny výtvarných umělců a sdružení Mánes. Spolu s Janem Zrzavým, Václavem Špálou a Rudolfem Kremličkou založil uměleckou skupinu Tvrdošíjní.

Známé jsou i Čapkovy dětské náměty, které pastelovými barvami vyjadřují hravost a dočasnou bezstarostnost. Malíř však měl i silné sociální cítění, které vyjadřoval v typických motivech z periferie měst i společnosti. Jeho obrazy dnes patří k nejdražším na tuzemském aukčním trhu.