Výbor z díla „básnického exota a figury Brna“ Leoše Slaniny, který 13. března oslaví 70. narozeniny, připravuje nakladatelství Větrné mlýny.

Peníze na výpravnou knihu získává prostřednictvím kampaně na serveru HitHit, který je nástrojem komunitního financování.

Osm dní před koncem kampaně nakladatelství od 60 lidí získalo přes 30 tisíc korun, cílem je dosáhnout částky 50 tisíc.

Slanina patří k brněnské bohémě, jako muže s dýmkou a se psem, který se rád nechá pozvat na kávu, jej poznaly generace návštěvníků denních i nočních podniků.

"V posledních dvaceti, třiceti nebo snad čtyřiceti letech lze potkat také zavalitou postavu s fajfkou v puse a psem, ať už to byla Kerina nebo její pokračování. Muž se pohybuje houpavým, kymácivým krokem, často usedne za sklem nějaké kavárny, od kolejmdoucích známých a přátel si rád půjčí nějaký ten obolus a pozoruje ten svět venku. Je to tak, on je uvnitř a všechno ostatní je venku,“ napsal o něm například Arnošt Goldflam.

Podle nakladatelů však Slanina není jen městskou figurkou, ale také originálním autorem plným kontrastů. "Je dobrý básník, to je bez debaty, ale samozřejmě nese silný příběh. Zná všechny, všichni znají jeho. Když ho potkáte poprvé, tak si myslíte, že je to naivní hlupáček, ale to není," řekl šéfredaktor Větrných mlýnů Petr Minařík.

Kniha nazvaná Bacon 70 shrne básně staré desítky let i několik týdnů. "Celá kniha je doplněna fotografiemi a texty přátel. A bude brněnsky chodecká, totiž prodávaná ve speciální igelitové tašce s básní Leoše Slaniny, takže půjde i o zajímavý artefakt po stránce výtvarné," popsal Minařík.

Komunitní financování vidí jako jedinou možnost, jak podobný počin financovat, včetně honoráře autorovi. "Nepůjde o sborníček, ale o poměrně rozsáhlou věc, graficky náročnou, tak bude něco stát," uvedl nakladatel.

Slanina přezdívaný Bacon dosud publikoval sbírky Vnímání, Baconovo Brno, Syn žabího krále, Tivoli a Divoká kočka, divoká myš.

Lidé, kteří Větrným mlýnům prostřednictvím HitHitu přispějí na nový titul, dostanou originální odměny - od knihy s podpisem až po víkend s autorem a nakladateli.