Příběh legendárního běžce Emila Zátopka přenesli do komiksové podoby spisovatel Jan Novák a kreslíř a ilustrátor Jaromír Švejdík. Knihu nazvanou Zátopek a s podtitulem podle jeho motta Když nemůžeš, tak přidej vydají v dubnu nakladatelství Argo a Paseka.

Spisovatele Nováka zaujala událost ze Zátopkova života, kdy se běžec v době nejtužšího komunistického temna v roce 1952 nekompromisně postavil za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby mohl odjet na olympiádu do Helsinek.

"Libreto k Zátopkovi byl původně filmový scénář, ale když jsem dostal nabídku jej zpracovat jako komiks, hned mne ta story zaujala a následná spolupráce s Janem Novákem byla skvělá," řekl Jaromír Švejdík.

Ten v komiksu poprvé pracoval s barvami. "Zaujaly mne odstíny, typické pro propagandistické plakáty těch let. Cihlová červeň, která je v komiksu dost dominantní, je typická i pro Zátopkův Zlín," doplnil Švejdík.

Od 7. dubna knihu doprovodí výstava v pražské galerii Černá labuť. Na ní se představí nejen velkoformátové tisky z tohoto díla, ale i další práce Švejdíka alias Jaromíra 99 – kresby z Aloise Nebela nebo Kafkova Zámku a dále portréty a siluety, které autor vytváří originální metodou vystřihování, vyřezávání a vrstvení z papíru. 

Výstava potrvá do 30. května.

Jaromír 99 patří k nejvýraznějším autorům českého komiksu posledních dvou dekád. Byl zakladatelem, textařem, skladatelem a zpěvákem řady kapel, například Priessnitz nebo Umakart.

Spolu s Jaroslavem Rudišem je autorem komiksu Alois Nebel a spolupracoval i na stejnojmenném filmu. Složil k němu známou píseň Půlnoční, kterou nazpíval Václav Neckář. Je také autorem komiksu Bomber a vizuálních materiálů k filmům Jedna ruka netleská, Samotáři nebo Grandhotel.

Související