Na Cenu Jiřího Ortena, kterou dostávají autoři do třiceti let, je letos nominovaná básnířka Zuzana Lazarová za sbírku Železná košile a dále Helena Černohorská za lyrický příběh nazvaný O trudném konci Marie Večeřové a korunního prince Rudolfa. Třetí nominovanou je Sára Vybíralová za povídky vydané pod názvem Spoušť.

Nominace v úterý oznámil pořadatel ceny, tedy Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

Autorská čtení všech tří nominovaných proběhnou 3. května od 18 hodin v kavárně pražského kina Ponrepo. Vítězka bude vyhlášena 12. května ve Velkém sále Průmyslového paláce, kde bude tou dobou probíhat knižní veletrh Svět knihy.

"Jistý posun vidím v tom, že v minulých minimálně dvou ročnících dominovaly sbírky poezie, zatímco letos jsou silné tituly jak v poezii, tak v próze," uvedl předseda poroty Jindřich Jůzl, jinak též šéfredaktor nakladatelství Odeon.

Básnický debut Zuzany Lazarové Železná košile porota ocenila za "napětí mezi racionální konstrukcí a surrealistickým východiskem, které drží krajnosti na uzdě".

Lazarová, narozená v roce 1986, je básnířka a fotografka. Studovala v ateliéru Miroslava Vojtěchovského, nyní pracuje jako fotografka ve Studiu FAMU. Publikovala v časopisech Analogon, A2, Tvar, UNI a v antologii Nejlepší české básně 2013.

O knize Heleny Černohorské nazvané O trudném konci Marie Večeřové a korunního prince Rudolfa porota napsala, že si zaslouží ocenění za "konzistentní styl, nečekanou starosvětskost a vlídnou jinakost".

Černohorská se narodila v roce 1987 a vystudovala Literární akademii Josefa Škvoreckého, obor Tvůrčí psaní. V současné době pracuje v Národním filmovém archivu v distribuci knih.

Povídky v prvotině Sáry Vybíralové Spoušť dle poroty překračují hranice současné české prózy. "Jde o suverénní a originální vypravěčský typ," tvrdí porotci.

Vybíralová vystudovala francouzštinu a historii na Filozofické fakultě UK, kde je v současnosti doktorandkou. Básně a krátké prózy publikovala časopisecky. Narodila se v roce 1986, žije střídavě v Praze a v Paříži.

Cena Jiřího Ortena se udílí autorovi prózy či básnické sbírky, jemuž v době vydání díla není více než třicet let. Ocenění bylo založeno roku 1987, od roku 2009 cenu uděluje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Vítěz obdrží šek na 50 tisíc korun.

Mezi laureáty Ceny Jiřího Ortena patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová a Marek Šindelka.

Související