Spisovatelé Philip Roth, Paul Auster, Stephen Sondheim, J. M. Coetzee nebo filmař Woody Allen se připojili k otevřenému dopisu, jenž od egyptského prezidenta Abd al-Fattáha Sísího žádá prominutí trestu spisovateli Ahmadovi Nádžímu.

Ten byl odsouzen ke dvěma rokům ve vězení za popis erotických scén ve svém románu.

Podle agentury AP podpisy pod dopis sesbíral americký PEN klub, jenž bojuje za svobodu slova. K apelu se dále připojili Američané Michael Chabon a Robert Caro, Turek Orhan Pamuk, Kanaďanka Margaret Atwoodová nebo Nigerijka Chimamanda Adichieová.

Odsouzení Nádžího je „tvrdou ranou pro dynamickou literární a uměleckou scénu v Egyptě“, uvedla výkonná ředitelka amerického PEN centra Suzanne Nosselová.

PEN klub egyptského spisovatele ocení na svém každoročním galavečeru. Cenu Mezinárodního PEN klubu za odvahu v boji za svobodu slova místo Nádžího převezme jeho bratr Mohamed.

Ahmad Nádží byl v únoru odsouzen za „ničení společenských hodnot". Žalobu na něj podal Egypťan, který si přečetl úryvek z Nádžího románu The Use of Life publikovaného v kulturním časopisu Achbár al-Adáb.

Přestože vydání knihy schválil egyptský cenzorský úřad, popisné erotické scény prý Egypťanovi, který žalobu podal, přivodily psychickou újmu a fyzické potíže. Letos 20. února soud v Káhiře spisovatele poslal na dva roky do vězení.

Související