V pražském Karlíně se ve středu koná desátý ročník Noci literatury, na které budou známé osobnosti předčítat ukázky z knih současných autorů z jednadvaceti evropských zemí.

Čtení se mají konat na netradičních místech. Lidé se mohou s literaturou setkat v prostorách Negrelliho viaduktu, Galerii Litera, Kavárně Kočičí, Karlín Studios, Aerohouse nebo v Českém rozhlase - studiu A. Jednou z jedenadvaceti zastávek bude také mediální dům vydavatelství Economia, které publikuje Hospodářské noviny a server Ihned.cz.

Noc literatury se uskuteční v předvečer zahájení veletrhu a literárního festivalu Svět knihy.

Akce, při níž herci a další známí lidé čtou úryvky z knih, začne v 18 hodin na jednadvaceti místech a potrvá do 23 hodin. Zaposlouchat se bude možné do čtení Jany Strykové, Jaroslava Plesla, Simony Babčákové, Romana Zacha, Ondřeje Pavelky a dalších.

Každá z jedenadvaceti účastnických zemích představí jednoho svého autora v novém českém překladu.

Noc literatury je letos stejně jako veletrh Svět knihy zaměřena na severskou literaturu, vstup na čtení je zdarma. Do Prahy dorazí autoři Kaspar Colling Nielsen, Katja Kettu, Siri Pettersenová a Lota Lungbergová. Jejich společná autogramiáda je na programu od 20 hodin v Karlín Studios.

Akce se letos koná také v Brně, kam přijedou severští autoři Jorn Lier Hoerst, Majgull Axelssonová, Antti Tuomainen a Kim Leine.

Noc literatury se uskuteční ve stejný den a čas na dalších 49 místech České republiky. Připojí se také Budapešť, Londýn, Madrid, Moskva, Dublin, Bánská Bystrica a další evropská města. Celkem se do akce zapojí 33 měst.

Související