V zaplněné pražské Knihovně Václava Havla byla v pondělí představena kniha Naděždy Tolokonnikovové nazvaná Jak udělat revoluci – Zápisky z trestanecké kolonie.

Frontmanka ruské kapely Pussy Riot svoji avizovanou účast odvolala, v Praze se podle pořadatelů objeví na podzim. Kniha, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Práh, vznikla na základě uvěznění Tolokonnikovové v trestanecké kolonii v Mordvinsku.

Tolokonnikovovou a další členku Pussy Riot Mariju Aljochinovou moskevský soud potrestal dvěma lety za mřížemi kvůli provokativnímu vystoupení v pravoslavném chrámu v Moskvě z roku 2012, kde zapěly punkovou skladbu Bohorodičko, vyžeň Putina. Další jejich zadržená kolegyně vyvázla s podmínkou.

Vězněné členky Pussy Riot vyšly na svobodu krátce před vypršením trestu v prosinci 2013 v rámci prezidentské amnestie.

"Tato kniha je pro mě úžasným zjevením. Její jasnozřivost dává zapomenout na představu výtržnic, které se nezastaví ani před znesvěcením chrámu, a místo toho objevujeme statečnou mladou ženu schopnou formulovat myšlenky vzdoru s filozofickým přesahem," uvedl o titulu, jejž ve svém nakladatelství Práh vydal, spisovatel Martin Vopěnka.

Řetězového čtení ukázek z knihy se v pondělí v Havlově knihovně zúčastnili Jiřina Šiklová, Olga Sommerová, Ivan Binar, Libor Dvořák, Roman Týc, Michael Kocáb a Jefim Fištejn.

"Jestli chceš něco změnit, tak sebou pohni. Nečekej, až ti to přinesou na stříbrným tácku. I ten nejlepší, nejideálnější prezident ti dá leda hovno, kdepak něco na tácku. Nic ti nepřinese. Máme tu samoobsluhu," píše v knize Tolokonnikovová.

Součástí pondělního večera bylo vystoupení Lenky Dusilové a debata o činnosti Pussy Riot, jejichž aktivity vyvolávají nejednoznačnou odezvu. "Text knihy mě zaujal a překvapil. Text písničky Bohorodičko, vyžeň Putina se mi nelíbí, ale kniha je výborná," podotkl Kocáb.

Před dvěma lety členky Pussy Riot ostře zkritizovaly českého prezidenta Miloše Zemana, který je v rozhovoru s Českým rozhlasem charakterizoval vulgárními slovy a označil za "pornografickou skupinku". "Choval se jako typický patriarchální hlupák," řekla podle deníku The Guardian Tolokonnikovová.

Na začátku letošního roku Pussy Riot vydaly nový videoklip Čajka inspirovaný dokumentárním filmem o zneužívání pravomocí a údajných vztazích ruského generálního prokurátora Jurije Čajky a jeho syna s organizovaným zločinem.

Související