V areálu ostravského Dolu Hlubina v úterý začalo mezinárodní diskusní fórum Meltingpot, které bude od čtvrtka součástí hudebního festivalu Colours of Ostrava.

Návštěvníci fóra budou moci diskutovat se zajímavými osobnostmi nejrůznější problémy a témata současného světa, jak uvedl ředitel Meltingpotu René Bystroň.

"Myslíme si, že Ostrava je pro to ideální místo. Nejenom že v minulosti byla městem, kde se stýkala řada kultur a etnik, ať je to židovská kultura, německá kultura s českou, slovenskou, polskou, ale zároveň je to metropole, která má pro něco takového výbornou infrastrukturu. Areál Dolu Hlubina nemá v České republice obdoby," míní Bystroň.

Na Meltingpot dorazí přes 150 hostů z tuzemska i ze zahraničí. "Diskusní fórum se připravuje celý rok. S řečníky o tématech diskutujeme celý rok a snažíme se přijít na témata, která jsou zajímavá pro ně i pro naše hosty, takže environmentalista mluví o globálním oteplování a žurnalistka mluví o svobodě slova. Snažíme se je ale nějakým způsobem navigovat do témat a okruhů, která jsou pro naše publikum nejatraktivnější," vysvětlil Bystroň.

Ten očekává, že k velkým lákadlům bude patřit například téma výchovy dětí, o němž bude hovořit třeba izraelský fyzik a držitel Nobelovy ceny za chemii Dan Shechtman. "Je velmi významným popularizátorem přírodních věd a výuky přírodních věd pro děti. Vidíme obrovský zájem mezi českými rodiči dozvědět se více o tom, jak vést děti k přírodním vědám," podotkl Bystroň.

Dodal, že během festivalu Colours of Ostrava je připravena řada témat, která by měla přilákat právě festivalové návštěvníky.

Hovořit se bude například o Rusku a Ukrajině. "Přijede autobiograf Vladimira Putina Steven Lee Myers, který o něm napsal jeden z nejpopulárnějších životopisů. Bude v panelu s Andrejem Borisovičem Zubovem, který je jedním z vůdců opozice v Rusku. Budou mluvit o tom, zda je Rusko hrozba či nikoliv," podotkl Bystroň.

K častým tématům diskusního fóra bude patřit také oblast životního prostředí.

Během Colours of Ostrava je vstup na diskusní fórum v ceně vstupenky na festival, na úterní a středeční přednášky si ale zájemci museli zakoupit vstupné.

Pět přednášek stálo 590, respektive 690 korun. Přesto je podle Bystroně zájem značný a některé diskuse jsou již vyprodány. "Měli jsme obrovský strach, že lidé nepřijdou, protože přijdou na festival, ale opak je pravdou. Vstupenky se prodávaly velmi dobře," podotkl Bystroň a připomněl, že diskuse bude následovat vždy po přednáškách.

Související