Lidé si v pražské knihovně na léto půjčují hlavně skandinávské detektivky a středověké romány Vlastimila Vondrušky, žádané jsou také průvodce a mapy. Do regálu se naopak vrací jindy nedostupná naučná literatura, uvedla v polovině letních prázdnin mluvčí Městské knihovny v Praze Lenka Hanzlíková.

Knihovna má aktuálně letní uzavírku, čtenářům se znovu otevře 8. srpna.

Seznam nejpůjčovanějších knih za červen a červenec má minimum povinné četby. Figurují v něm ale třeba detektivky Larse Keplera, Vlastimila Vondrušky, Joa Nesboho nebo Roberta Galbraitha, což je pseudonym britské autorky J. K. Rowlingové.

Nechybí ani Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové nebo Stoletý stařík Jonase Jonassona.

Podle Hanzlíkové se v knihovně obecně vyprázdnily regály s beletrií. Kromě detektivek mizí například fantasy literatura, lidé si každé léto ve velkém rovněž půjčují mapy a turistické průvodce. "Od těch po Krkonoších až po Rio de Janeiro, a to i když tam zrovna není olympiáda," dodala mluvčí.

S odjezdem studentů z vysokoškolských kolejí se do knihovny naopak vrací naučná literatura. "Jsou k dispozici i tituly, které normálně ve školním roce na regále vůbec nepotkáte," uvedla Hanzlíková.

Pražská městská knihovna ve svých 40 pobočkách nabízí více než dva miliony knih a dalších dokumentů. Loni nakoupila téměř 127 tisíc nových za necelých dvacet milionů korun.

Loni všechny pobočky knihovny odbavily 6,16 milionu výpůjček. Městem zřizovaná instituce hospodařila s rozpočtem 275 milionů korun.

Související