Turecký soud do vazby poslal známou tamní spisovatelku a novinářku Asli Erdoganovou.

Ta od 90. let minulého století pracovala jako poradkyně a sloupkařka pro prokurdské periodikum Özgür Gündem. Vydávání těchto novin soud v úterý zakázal kvůli údajné propagandě listu ve prospěch PKK – zakázané separatistické Strany kurdských pracujících.

Celá redakce listu byla zadržena a vyslýchána, později ale byli všichni novináři až na dva propuštěni, uvedla agentura Reuters.

Asli Erdoganová byla obviněna z členství v teroristické organizaci a z narušování národní jednoty. Nyní je ve vazbě v Istanbulu.

Znepokojení nad zatčením Erdoganové projevil Mezinárodní PEN klub. "K jejímu zadržení došlo spolu s více než dvaceti dalšími novináři a zaměstnanci novin Özgür Gündem," upozornil PEN klub. "Obáváme se, že zatímco se turecké úřady legitimně snaží popsat zločiny související s nepovedeným pokusem o puč, tytéž úřady zneužívají svého posilněného mocenského postavení k tomu, aby utlačily a utišily své kritiky."

V tureckých vězeních se podle agentury AP v současnosti nachází kolem stovky novinářů a dalších pracovníků médií.

Příjmení Erdogan patří v Turecku k těm běžnějším a spisovatelka není v příbuzenském vztahu k tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi.

Asli Erdoganová debutovala roku 1994, dosud vydala sedm knih. Její druhý román Kirmizi Pelerinli Kent (Město v červeném plášti) byl přeložen do cizích jazyků a dočkal se příznivých kritik. Česky publikace Erdoganové zatím nevyšly.

Související