Sto let od jejího úmrtí uznávanou a oblíbenou rakouskou spisovatelku českého původu Marii von Ebner-Eschenbachovou připomene výstava plakátů. Ta bude do 19. září k vidění na několika panelech umístěných v centru Prahy.

Výstavu pod záštitou Rakouského kulturního fóra v Praze pořádají Zuzana a Eugen Brikciusovi, v minulosti autoři několika obdobných literárně-putovních projektů po české metropoli.

S životem a dílem Ebner-Eschenbachové se lidé mohou seznámit na pozadí kulturních i politických událostí tehdejší doby.

Spisovatelka pocházela ze starého moravského šlechtického rodu Dubských z Třebomyslic. Narodila se v roce 1830 ve Zdislavicích na Kroměřížsku, provdala se za rakouského důstojníka Mořice Ebnera z Eschenbachu a odešla s ním do Znojma.

Záhy se však začala věnovat psaní – a měla úspěch. Roku 1886 se v Praze konala premiéra její divadelní hry Mužská věrnost, o rok později vyšel její sociální román Obecní dítě.

V německy mluvícím prostředí je Ebner-Eschenbachová považována za významnou autorku 19. století, její dílo oceňoval i Franz Kafka. Je přirovnávána k Boženě Němcové, která byla o deset let starší, v rodné zemi se ale Ebner-Eschenbachová takovému věhlasu netěší. Na Moravu přitom zasadila příběhy mnoha svých povídek a próz z venkovského prostředí. V německy mluvících zemích se její knihy čtou dodnes.

Spisovatelka zemřela v 85 letech ve Vídni a podle svého posledního přání byla pochována v rodinné hrobce hrabat Dubských v rodných Zdislavicích.

Pouliční výstava má čtyři zastavení: první panel je umístěný v ulici Na Poříčí u kostela sv. Josefa, tedy poblíž stanice tramvaje a metra Náměstí Republiky. Druhý panel se nachází na Klárově u stanice metra Malostranská, třetí v ulici U Lužického semináře na zdi Vojanových sadů, poslední přímo na náměstíčku U Lužického semináře.

Jednotlivé plakáty a doporučenou trasu prohlídky si lze prohlédnout také on-line.