Ekonom Tomáš Sedláček a jeho hosté si v knize nazvané 2036 kladou otázku, jak bude svět vypadat za 20 let. O tématu vedle Sedláčka píší také fotbalista Petr Čech, psycholog Cyril Höschl, herec Vojtěch Kotek či novinář Jindřich Šídlo.

Autoři publikace se zamýšlejí, jak se v následujících dekádách změní jejich obor i společnost.

"Tento sborník se snaží odpovědět na nemožnou, ale nutnou otázku: jak to s námi bude vypadat za dvacet let? Čtenáři se do rukou dostává odvážná publikace, jejíž autoři jsou připraveni se za dvacet let veřejně ztrapnit," uvedl Sedláček.

"Ačkoliv je současná společnost přesycena horkými tématy od migrační krize přes brexit až po vzestup Číny, autoři se v knize dotýkají té nejdůležitější revoluce, která na pozadí všech politických, vojenských a ekonomických změn probíhá – je to revoluce digitální," dodal.

Každý z přispěvatelů se více či méně dotýká digitálních a technologických změn. Často se autoři zamýšlejí nad masovým používáním mobilních telefonů, internetu, e-mailů, aplikací nebo sociálních sítí.

Mezi nimi je například ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek vyjadřující se k soužití na planetě nebo ekolog Bedřich Moldan, který přemýšlí nad budoucností životního prostředí.

Reklamní tvůrce Martin Jaroš dodal esej Reklama a marketing v časech umělé inteligence a podnikatel Zbyněk Frolík vidí pesimisticky vývoj v Evropě a tvrdí, že v historii se všechny bohaté civilizace samy postupně zničily.

Do knihy dále přispěli Adam Gebrian, Daniel Hořínek, Markéta Pravdová, David Gaydečka, Petra Pospěchová, Josef Šlerka, Filip Kůžel, Vladimír Staněk, Marek Orko Vácha, Bob Kartous a Milan Vašina.

"Líbila se mi myšlenka knihy od dvaceti chytrých lidí, kteří mohou čtenářům otevírat nové perspektivy," uvedl ředitel nakladatelství 65. pole Tomáš Brandejs.

Auto knihy Tomáš Sedláček je hlavní makroekonomický stratég ČSOB. Působil jako poradce prezidenta Václava Havla a v letech 2004 až 2005 jako poradce ministra financí. Přednáší filozofii a ekonomii, dějiny ekonomických teorií a aktuality na Fakultě sociálních věd UK a hostuje na dalších univerzitách. Je stipendistou Yaleovy univerzity.

Související