Publikace nazvaná Kmeny 90 uzavírá trilogii o městských subkulturách. Editorem knihy, která navazuje na předchozí tituly Kmeny a Kmeny 0, je muzikant a výtvarník Vladimir 518.

Pětadvacet autorů ve stejném počtu kapitol mapuje dění po společenských změnách v roce 1989, jež ovlivnily charakter městských subkultur a okrajových kulturních společenství.

"Sledujeme několik linií. Jednou z nich je zánik subkultury bruslařů. Další rovinou je transformace, protože například underground nebo alternativa před revolucí představovaly něco jiného než po roce 1989. Třetí linii charakterizuje vznik subkultur, jako jsou squatting, rap a graffiti nebo velký návrat anarchismu," řekl Vladimir 518.

Kniha vychází tradičně v grafické úpravě Jana Havla. Texty o světě komunit, které se svou odlišností záměrně vymezují vůči ostatním, doprovázejí fotografie od profesionálních fotografů i z domácích archivů.

Předchozích knih Kmeny a Kmeny 0 se prodalo přes 10 tisíc kusů. Publikaci o subkulturách v socialismu v 70. a 80. letech si před dvěma lety čtenáři rozebrali za týden. Vedle čtenářského úspěchu bodovala publikace Kmeny mimo jiné v soutěži Nejkrásnější české knihy.

"Nikdy neříkej nikdy, ale teď mám pocit, že minimálně tu knižní trilogii uzavírám," dodal Vladimir 518.

Celkem 16 z 26 témat popsaných v publikaci Kmeny z roku 2011 loni přiblížil dokumentární cyklus České televize. Inscenaci Kmeny, která vyjde z knihy, připravuje na příští sezonu činoherní soubor Národního divadla Brno.

"S knihou Kmeny 90 jsou ambice poměrně skromné, protože jsem z toho projektu už trochu unavený. Ale v hlavě mi šrotuje myšlenka udělat střihový dokument pro Českou televizi, který by šel skrz všechny subkultury a byl vyroben jen z archivů," podotkl Vladimir 518.