Román Jiřího Hájíčka nazvaný Dešťová hůl, který vyšel v říjnu v rámci takzvaného Velkého knižního čtvrtka, se stal Knihou roku v tradiční anketě Lidových novin. O sedm hlasů porazil první oficiální české vydání románu Život je jinde spisovatele Milana Kundery. Na třetím místě ankety pak skončil životopis Edvarda Beneše od francouzského historika Antoina Marése.

Výsledky byly oznámeny v pátek večer v pražském Café Kampus, tedy bývalé kavárně Krásný ztráty.

Cenu za vítěze Jiřího Hájíčka převzal nakladatel Miroslav Balaštík z brněnského Hostu. „Hájíček tady dnes nemůže být z ryze osobních, nikoliv ideových důvodů,“ řekl Balaštík v narážce na debatu, která v posledních dnech před udělením ceny probíhala zejména na Facebooku a v níž někteří autoři či publicisti volali po bojkotu ankety.

„Moc za to děkuje, velmi si toho váží kvůli té tradici, kterou tahle cena má a která pokračuje, a myslím, že největší radost bude mít z toho, že porazil Milana Kunderu,“ dodal Balaštík.

Pro Dešťovou hůl v anketě hlasovali například germanista Tomáš Dimter, medievalista Martin Nodl, spisovatel David Zábranský, literární historik Filip Tomáš nebo politolog Jiří Pehe.

Kunderův román Život je jinde letos v červnu na pulty poslalo brněnské nakladatelství Atlantis.

Kundera sice knihu dokončil v roce 1969, Češi si ji ale až do letošního roku oficiálně koupit nemohli. V češtině existovala jen v exilovém vydání z nakladatelství Sixty-Eight Publishers.

Milan Kundera účastníkům pátečního večera zaslal vzkaz. „Je to ohromné, že ještě čtete, a navíc čtete mne po tolika letech!! Moc vám děkuju za vaši věrnost a moc vás zdravím z pařížské dálky,“ vzkázal.

Pro Život je jinde v anketě hlasovali například ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL, překladatel a spisovatel Antonín Přidal, publicisté Karel Hvížďala a Jiří Peňás nebo překladatelka Alena Morávková.

Lidové noviny anketu Kniha roku pořádají od roku 1928. Stejně jako celý list zanikla po únoru 1948, obnovena byla počátkem 90. let.

Redakce LN každý rok oslovuje spisovatele, kritiky, editory, vysokoškolské učitele a další převážně humanitně zaměřené osobnosti. Tři knihy, které mohou jmenovat, nejsou nijak omezeny. Loni titul kniha roku získala tehdejší čerstvá nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová za své dílo Doba z druhé ruky.