Německý tvůrce komiksů Reinhard Kleist, jemuž v Česku právě vyšla kniha o Johnnym Cashovi, chystá další komiks věnovaný hudební ikoně – zpěvákovi Nicku Caveovi. Kniha by měla vyjít v srpnu příštího roku a znovu se počítá i s českým překladem.

"Na Caveovi se mi líbí, že je ve svých písních vypravěčem příběhů, což je pro ilustrace skvělé," řekl Kleist při nedávné návštěvě Prahy.

"Podařilo se mi na něho sehnat kontakt a on mi řekl, že knihu o Cashovi zná a že se mu můj komiks líbí, a proto podporuje můj nápad udělat komiks o něm," dodal.

Inspirací k napsání knihy o legendě country Cashovi pro Kleista bylo, když bydlel v bytě s mužem, který zpíval v revivalu Johnnyho Cashe. Ten dal Kleistovi přečíst Cashův životopis.

"Životopis mě fascinoval natolik, že jsem udělal komiks, při jehož vzniku jsem čerpal i z dalších podkladů," uvedl Kleist.

Kleist je autorem životopisných grafických románů Castro (2010) a Boxer (2015). První vyprávěl o nedávno zesnulém kubánském diktátorovi, ten druhý líčí příběh polského Žida, boxera Hercka Hafta, který přežil koncentrační tábor a v USA pak zahájil profesionální kariéru.

Mladinký Hercko začal svou boxerskou kariéru z donucení – strážci v koncentračním táboře ho pro zábavu nutili boxovat se spoluvězni. "Všechny tyto postavy mají společné to, že jsou to silné mužské osobnosti se zajímavým osudem," říká Kleist ke svým hrdinům.

Kreslíř a spisovatel Reinhard Kleist sám sebe označuje za filmového režiséra. "Mělo by to fungovat tak, že děj před očima čtenáře komiksu probíhá jako film," tvrdí o své tvorbě.

Kleist se narodil v roce 1970 a patří k průkopníkům německého grafického románu. Po studiu na vysoké škole grafiky a designu v Münsteru se roku 1996 přestěhoval do Berlína, kde žije dodnes. Je několikanásobným držitelem nejprestižnější německé komiksové ceny Max a Mořic.

První velký úspěch zaznamenal s trilogií Berlinoir. S komiksem o životě countryového hudebníka Johnnyho Cashe z roku 2006 prorazil i ve světě. Kniha Cash – I See A Darkness byla přeložena do 12 jazyků a mnohokrát vyznamenána. V českém překladu Aleny Pokorné knihu nedávno vydalo nakladatelství Argo.