Komiksovému nakladatelství Marvel klesají prodeje, protože usiluje o příliš značnou diverzitu. Viceprezident Marvelu řekl, že čtenáři "ohrnují nos" nad novými superhrdiny a "prostě už nechtějí další hrdinky".

Napsal to britský deník Guardian na základě rozhovoru, jejž David Gabriel z Marvelu poskytl on-line magazínu ICv2.

Marvel v posledních letech do hlavních rolí svých komiksů začal obsazovat víc žen a hrdinů s pestrým etnickým zázemím. Hrdinkou komiksu Thor se stala žena, v komiksech o Iron Manovi začala vystupovat černoška zvaná Ironheart, Spider-Manem se stal Hispánec Miles Morales a roli Ms. Marvel obsadila dospívající muslimská superhrdinka Kamala Khanová.

David Gabriel z Marvelu však tvrdí, že čtenáři o tyto nové hrdiny nejeví zájem. "Slyšíme, že lidé už nechtějí diverzitu. Prostě už nechtějí další hrdinky. Ať tomu věříme, nebo ne," řekl v rozhovoru.

Podle Gabriela to dokládají stagnující prodeje. "Čtenáři ohrnují nos nad každou postavou, která má pestřejší etnické kořeny, nad každým novým hrdinou včetně hrdinek, prostě nad každou postavou, která není součástí tvrdého jádra Marvelu," uvedl Gabriel.

Po vydání rozhovoru viceprezident Marvel své stanovisko zmírnil. Někteří prodejci prý mají pocit, že Marvel opouští své tradiční hrdiny, ale rozhodně existují čtenáři komiksů o Ms. Marvel či Milesi Moralesovi, opravil se viceprezident.

"Naši noví hrdinové rozhodně nikam neodchází. Jsme hrdí a nadšení z toho, že můžeme dál představovat nové jedinečné postavy, které do světa Marvelu přinášejí nové hlasy a zážitky," řekl Gabriel ve zpřesňujícím vyjádření.

G. Willow Wilsonová, scenáristka komiksu o Kamale Khanové, v reakci uvedla, že Marvel nepřichází o čtenáře kvůli diverzitě. "Spíš za to může například tendence zabíjet či zesměšňovat původní hrdiny," napsala na svém blogu, když Marvel kritizovala.

Jeden z prodejců komiksů od Marvelu na nedávném summitu řekl, že diverzita naopak do jeho nakladatelství přitahuje nové zákazníky. "Ty nové komiksy sice neprodávají tolik, co bych chtěl, ale díky nim do obchodu začali chodit noví lidé. A jejich peníze ve svém krámu vidím rád," uvedl.

Související