Kolumbijský spisovatel Juan Gabriel Vásquez, který je jedním z nejuznávanějších současných autorů Jižní Ameriky, v pondělí v Praze představí svoji novou knihu Reputace.

Román, jejž řada světových médií zvolila nejlepší knihou roku, nyní v českém překladu Anežky Charvátové vydalo nakladatelství Paseka.

Prvním Vásquezovým dílem v češtině byl loni v říjnu Hluk padajících věcí. Šlo o prózu, která autora před čtyřmi lety celosvětově proslavila. Obě díla spojuje obraz Kolumbie týrané drogovými kartely.

Vásquezův nový román Reputace je příběhem pětašedesátiletého kreslíře a karikaturisty Javiera Mallarina, který se na vrcholu kariéry musí vypořádat s třicet let starou událostí. Ta rázem zpochybní hodnotu jeho celoživotního díla.

Román, v němž se třiačtyřicetiletý autor zamýšlí nad sílou karikatury a humoru, vyšel v originále ještě před útokem na redakci Charlie Hebdo.

Spisovatel chtěl zachytit zanikající svět papírových novin, problematiku cenzury a vztah mezi soukromým a veřejným.

"Knížka velmi zajímavě vykresluje vztah moci a sdělovacích prostředků, zájmové hry, manipulaci veřejným míněním, vytváření oficiální verze dějin konfrontované s pamětí jednotlivce, zodpovědnost člověka za to, co vyřkne (a nakreslí) ve chvíli, kdy má moc tvořit, ale i bořit," uvedla k dílu překladatelka Anežka Charvátová.

Příběh s velmi aktuálním poselstvím lze podle ní číst jako podobenství o dějinách jakékoliv země.

Vásquez v pondělí promluví v prostorách pražského Institutu Cervantes také o svém vztahu k nejznámějšímu kolumbijskému autorovi, kterým je nobelista Gabriel García Márquez. Proti jeho magickému realismu se Vásquez někdy vymezuje, je podle něj "vyčpělý a předvídatelný".

V Praze spisovatel promluví o tom, jak číst Sto roků samoty i půlstoletí po prvním vydání tohoto díla.

Vásquezovi bylo 23 let, když vyměnil Bogotu za Paříž, aby se mohl stát spisovatelem. Kolumbii tehdy sužovala drogová válka s bombovými útoky a atentáty. Po studiích na Sorbonně strávil několik let v Belgii a Španělsku. V roce 2011 se proslavil svým třetím románem Hluk padajících věcí, který byl přeložen do více než dvaceti jazyků. Jeho zatím posledním a nejobsáhlejším románem je Tvar trosek.

Ke čtení Vásquezových děl se hlásí například peruánský spisovatel a držitel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa, americký spisovatel afghánského původu Khaled Hosseini či irský dramatik John Banville.

Sám Vásquez má v oblibě dílo ruského spisovatele Fjodora Michajloviče Dostojevského, za svůj velký vzor označuje Milana Kunderu a jeho esejistickou tvorbu.