Kompletní rukopis románu Proces od Franze Kafky bude od konce června vystaven v Berlíně. Na jedno z nejdůležitějších literárních děl 20. století se zájemci mohou přijet podívat mezi 30. červnem a 28. srpnem do výstavní síně Martin-Gropius-Bau v centru německé metropole.

"List za listem se (román) bude obracet v pořadí, do kterého jej uspořádal Kafkův přítel, správce pozůstalosti a vydavatel Max Brod," uvedli pořadatelé výstavy.

Vzácný rukopis bude doplněn o překlady do více než 60 jazyků z celého světa.

Kromě toho budou v Martin-Gropius-Bau k vidění části filmu Proces amerického režiséra Orsona Wellese z roku 1962 a fotografie ze sbírky německého nakladatele Klause Wagenbacha.

Svůj zřejmě nejslavnější román Proces pražský rodák Kafka napsal v době první světové války, zejména mezi srpnem 1914 a lednem 1915. Postupoval nezvykle – rukopis nepsal lineárně podle dějové linie.

Nejprve Kafka napsal úvodní a závěrečnou část a posléze pracoval paralelně na jednotlivých kapitolách. Jednotlivé listy ukládal do deseti různých sešitů.

Po Kafkově smrti v roce 1924 jeho přítel Max Brod dílo uspořádal a v roce 1925 poprvé vyšlo.

Německo rukopis získalo v roce 1988 na aukci v Londýně za přibližně 3,5 milionů marek, což byla do té doby vůbec nejvyšší částka zaplacená při aukci za literární rukopis.

Související